Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkbank’ın Satışına Munzam Vakfı’ndan İtiraz !

Türkbank Munzam Vakfı'nın, bankanın gerçek değerinden daha az fiyata satıldığı gerekçesiyle TMSF'ye protesto çektiği, olumsuz yanıt halinde iptal davası açacağı duyuruldu. Detaylar haberde...
Türkbank’ın Satışına Munzam Vakfı’ndan İtiraz !
Yorum

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), geçen hafta Türk Ticaret Bankası’nın (Türkbank) satıldığını duyurmasından sonra konuya yönelik yeni bir gelişme yaşandı. Türkbank satışında iptal başvurusunun yapıldığı duyuruldu.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan haberde Türk Ticaret Bankası Munzam Sosyal Güvenlik Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı, bankanın 455 milyon liraya satılması halinde hem kamunun hem de satıştan yüzde 5.65 pay alacak olmaları nedeniyle üyelerinin zarara uğrayacağını belirterek TMSF yönetimi ile ihale komisyonuna protesto çekti.

Konuya dair konuşan kaynaklar ilk adım olarak protesto çekildiğini daha sonra olumsuz yanıt verilmesi halinde ikinci adım olarak iptal davası açılacağını bildirdi.

“Bankanın İhalesi Şeffaf Olmadı”

Söz konusu protesto metninde Türkbank’ın ihalesinin şeffaf olmadığı ve katılımcıların yarısından fazlasının ihaleye dahi alınmadığı gibi ifadelerin yer aldığı aktarıldı. Ayıca banka için belirlenen muhammen bedelin, gerçek değerinin 5’te 1’i olduğu ifade edildi.

Türkbank’a faaliyet izni olmamasına rağmen 2013 yılında bağımsız bir denetim şirketi tarafından 70 milyon dolar muhammen değer biçildiği ve TMSF’nin ihale öncesi belirlediği değerin ise 20 milyon doların altında kaldığı bildirildi.

Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı Meftun Erol ve başkan yardımcısı Hacı Bayram Solmaz’ın imzasıyla TMSF’ye gönderilen protesto metninde, 110 yıllık bir tarihe sahip olan bankanın yok pahasına alelacele böylesine garip ve olağan olmayan bir süreç sonunda satılmasının kabulünün mümkün olmadığı ifadeleri yer aldı.

Bunun yanında metinde vakıf ve TMSF arasındaki protokolde 2013 tarihli değerleme raporu esas alındığı, söz konusu değerlemenin altında yapılan herhangi bir satışın kabul edilemez olduğu bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu