Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TMSF Açıkladı! İşte Türk Ticaret Bankası’nın Yeni Sahibi

TMSF, Türk Ticaret Bankası ihalesi hakkında açıklama yaparak 455 milyon liralık teklifle kazananı açıkladı. Detaylar haberde...
TMSF Açıkladı! İşte Türk Ticaret Bankası’nın Yeni Sahibi
Son Güncelleme: 
Yorum

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Şubat ayında Resmi Gazete’de duyuruda bulunarak Türk Ticaret Bankası A.Ş.’deki kendisine ait olan hisselerini satışa çıkaracağını açıklamıştı. TMSF’den gerçekleşen ihaleye yönelik açıklama geldi.

Resmi sitesinden açıklama yapan TMSF, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İhracatçılar Birlikleri, Türk Eximbank ile birlikte 20 kamu ve özel bankasının ortak olduğu İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’nin (İGE) 455 milyon TL teklif vererek ihaleyi aldığını duyurdu.

Kapalı zarflar ile kayıt altına alınarak yürütülen ihale sürecinin 380 milyon TL olarak belirlenen muhammen bedelin üzerinde bir rakamla, 455 milyon TL ile sonuçlandığı belirtildi. İhalede İGE’nin en yüksek teklifi verdiği ifade edildi.

Türk Ticaret Bankası’nın 2001 yılında lisansının kaldırılması ve tasfiye işlemlerinin yürütülmesi hususunda TMSF’nin yetkili kılınmasına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından karar verildiği bildirildi.

Bankanın muhammen satış bedelinin, uluslararası bir bağımsız denetim şirketinin incelemeleri neticesinde 380 milyon TL olarak belirlendiği aktarıldı. Bu bedelin içerisinde, bankanın son bir yıl içerisinde güncellenen değerleme raporlarına göre gayrimenkullerinin toplam değerinin 19 milyon TL olduğu ifade edildi.

Şartname alan katılımcı sayısının 13, teklif veren katılımcı sayısının ise 6 olduğu bilgisi verildi. İhalenin BDDK ve Rekabet Kurumu onayları alındıktan sonra, TMSF Fon Kurulu’na sunularak sonuçlanacağı açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu