Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Yatırımcılar için Yeni Tehdit Kuzey Afrika’dan Geldi

Mısır, Fas, Cezayir gibi ülkeler son yıllarda hazır giyim sektöründe ön plana çıkmaya başladı. Türk yatırımcılar konuyu değerlendirdi. İşte detaylar;
Türk Yatırımcılar için Yeni Tehdit Kuzey Afrika’dan Geldi
HABER GİRİŞ

Lojistik açıdan Türkiye ile benzer durumda bulunan ve düşük maliyet avantajına sahip Mısır, Fas, Cezayir gibi ülkeler Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile serbest ticaret avantajını kullanıyor. Söz konusu ülkeler, hazır giyim ihracatına daha fazla odaklanmaya başladı ve Türkiye’nin hazır giyim sektöründeki payını da şimdiden etkilemeye başladılar.

Pandemi sürecinde tedarik konusunda büyük sıkıntılar yaşayan Uzakdoğu ülkelerine karşı avantajı eline alan Türkiye, sahip olduğu ihracat gücünü Kuzey Afrika ülkelerine kaptırma riskiyle karşı karşıya.

Çin Mısır’da Toprak Alıyor

TOBB Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat, önümüzdeki günlerde Mısır’daki Türk yatırımlarını incelemek için bölgeye gideceğini duyurmuştu.

Süreçte, Çin’in Mısır’da tekstil ve aksesuar alanında yatırım yapmak için toprak satın alması üzerine TOBB’un Dünya Ticaret Örgütü’ne durumu bildirerek itirazlarda bulunduğu ifade edildi.

Fayat, Kuzey Afrika ülkelerindeki maliyetlerin düşük olmasına dikkat çekti ve Türkiye gibi ülkelerde su kullanımı ile ilgili işlemlerin onayının ve yatırımının çok zorlaştığını belirtti. Bu tür işlerin Mısır’da çok daha kolay ve ABD ile serbest ticaret anlaşmasının da önemli bir faktör olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Yatırımlar Durma Noktasına Geldi

Doteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, Türkiye’nin son dönemlerde enerji ve işçilik maliyetlerinin çok hızlı şekilde yükseldiğini belirtti.

Yatırımların durma noktasına geldiğini ifade eden Tekin, yatırımların Mısır’a doğru kaydığını, işçilik maliyetlerinin Mısır’da Türkiye’nin yarı fiyatı olduğunu kaydetti. Aynı şekilde enerji maliyetleri açısından da Mısır’ın daha avantajlı ve Avrupa Birliği pazarına daha yakın olduğunu sözlerine ekledi.

Söz konusu verilerin, Türkiye’deki yatırım ortamı ve ihracatı için tehdit unsuru olarak öne çıktığına dikkat çekti. Mısır’a yönelik gerçekleşen kaymanın, istikrar ve istihdamın azalması anlamına geldiğini bildirdi.

Hammaddeyi Türkiye’den Satın Alıyorlar

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, Kuzey Afrika ülkelerinin jeopolitik avantajı ile ön plana çıktığını söyledi. Kaya, Inditex başta olmak üzere fast fashion markalarının bu ülkeleri tercih ettiğini, örneğin Inditex Morocco’nun Tunus’u çok fazla kullandığını belirtti. Hammaddeyi Türkiye’den satın alıp Tunus’a gönderdikten sonra orada ürettiklerini aktardı.

Türkiye’nin tekstil sektörünün en büyük 10 ihracat pazarı arasında yer aldığının altını çizerek 9 ayda Mısır’a 300 milyon, Fas’a 282 milyon ve Tunus’a 210 milyon dolarlık tekstil ihracatı yapıldığını vurguladı.

Trade Map verilerine göre 2021 yılında Mısır’ın ihracatı 2 milyar 265 milyona, Tunus’un 2 milyar 528 milyon dolara, Fas’ın ise 3 milyar 599 milyon dolara ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.