Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Şirketleri Akkuyu NGS’den Milyar Dolarlık İş Aldı

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS projesinde Türk firmaları dikkat çekiyor. Şirketlerin bugüne kadar 4,3 milyar dolarlık iş aldığı duyuruldu. Detaylar haberde...
Türk Şirketleri Akkuyu NGS’den Milyar Dolarlık İş Aldı
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktörü Denis Sezemin önemli açıklamalarda bulundu. Türk şirketlerinin Akkuyu projesinde bugüne kadar aldığı işler hakkında konuştu.

Sezemin, projenin 26 bin kişiye istihdam sağladığını belirtti.

Türk şirketlerinin nükleer deneyimi giderek arttığını kaydeden Sezemin, söz konusu projede 4,3 milyar dolar tutarlık siparişin Türk firmalarla sözleşmeye bağlanmış veya imzalanma aşamasında olduğunu bildirdi.

Bunun yanında Akkuyu’da yerelleştirme potansiyelinin proje bedelinin yüzde 40’nın Türk firmalar tarafından yapılıyor olmasının ciddi bir nükleer deneyim olduğunu ifade etti. Nükleer altyapısının genişletilmesiyle uluslararası tedarik zincirinde ihracatçı durumuna gelebileceklerini kaydetti.

Akkuyu Nükleer A.Ş’ye yönelik değerlendirmede bulunan isimlerden biri de Aquamatch’in Satış Yöneticisi Tuğce Uzun oldu.

GCM Yatırım Banner

Çalışmalar hakkında konuşan Uzun, reaktörlerin içerisindeki günlük yaklaşık 8 bin tonluk soğutma suyunu sağlayacaklarını söyledi. İlk nükleer projede çalışmanın gurur verici olduğunu nitelendirdi. Uzun, “Akkuyu ve Rosatom ile de bu bağlamda güzel bir bağlantı kurduk, Onlar bizden çok memnun, biz de işleyişten, bize olan desteklerinden çok memnunuz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın