Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklenen Gün Geldi: Akkuyu Nükleer Güç Santrali Açıldı!

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne ilk üniteye taze yakıt yüklenerek nükleer tesis statüsünü kazandı.
Beklenen Gün Geldi: Akkuyu Nükleer Güç Santrali Açıldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’nin nükleer güç ve teknolojiye sahip devlet olması için büyük adımlardan biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) bugün açılıyor. Türkiye için nükleer alanda milat olacak santralin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı.

Putin ile Erdoğan’ın canlı bağlantı ile gerçekleştirdiği açılışın ardından santrale nükleer yakıt yüklemesi yapıldı ve testleri takiben tesiste elektrik üretimi başlatılacak.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile Türkiye’nin dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükseldiğini savunan Erdoğan, “Ülkemiz, 60 senelik bir gecikmenin ardından da olsa, dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir.” ifadelerini kullandı.

Akkuyu ile İstanbul’un Toplam Enerjisi Karşılanabilecek

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ile birlikte yürütülen Akkuyu Nükleer Santrali’nin devreye girmesiyle İstanbul’un toplam enerji harcamasını tek başına karşılayabileceği kaydedildi.

Akkuyu Nükleer Santrali, dev bir enerji üretim üssü olacak ve Türkiye’ye 60 sene boyunca kesintisiz hizmet verecek.

Bakım ve yenilemelerle birlikte Akkuyu NGS’nin kullanım ömrünün 20 yıl daha uzatılabileceği belirtildi. Böylece tesisin Türkiye ekonomisine 50 milyar dolarlık katkı sağlayacağı vurgulandı.

Rusya ile Yapılan En Büyük Ortak Yatırım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tesisin Rusya ve Türkiye arasında liderler seviyesindeki uzun yıllara dayalı iş birliğinin en güzel örneği olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı bağlantı ile katıldığı açılışta, hava ve deniz yoluyla gelen nükleer yakıtların santrale teslimiyle birlikte Akkuyu’nun nükleer tesis unvanını kazandığını bildirdi.

Avrupa Komisyonu’nun nükleer enerjiyi ‘yeşil enerji’ kabul ederek tereddütleri giderdiğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin Akkuyu ile gelişmenin parçası haline geldiğinin altını çizdi.

Akkuyu projesiyle milli bütçeye yük getirmeyen finansman modelinin hayata geçirildiğini ileri sürdü. Projenin Rusya ile yapılan en büyük ortak yatırım olduğunu paylaştı.

Santralin Tüm Üniteleri 2028 Yılına Kadar Hizmete Girecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Santralin tüm üniteleri peyderpey 2028’e kadar hizmete girecek. Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’u bu santral tarafından sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Santralin tam kapasite ile devreye girdiği zaman, yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretimi yapacağının bilgisini verdi. Tesis ile doğal gaz ithalatının düşmesine yıllık 1,5 milyar dolar katkı sağlayacağı ve milli gelir artışına da olumlu yönde etki yapacağını söyledi.

Erdoğan, “Projedeki tecrübemiz ışığında, farklı bölgelerde inşa etmeyi planladığımız 2. ve 3. nükleer santrallerimiz için en kısa sürede harekete geçeceğiz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu