Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Müteahhitlik Sektörü Yurt Dışından 6,5 Milyar Dolarlık İş Aldı

Türk Müteahhitlik sektörünün bu yılın ocak-mayıs döneminde yurt dışında üstlendiği proje tutarı 6,5 milyar dolar oldu. Detaylar haberde...
Türk Müteahhitlik Sektörü Yurt Dışından 6,5 Milyar Dolarlık İş Aldı
HABER GİRİŞ

Türk Müteahhitlik sektörünün yurt dışı pazarında gerçekleştirdiği projelere yönelik bilgi verildi. Ticaret Bakanlığı’ndan derlenen bilgilere göre sektörün bu yılın ocak-mayıs döneminde yurt dışında üstlendiği proje tutarı 6,5 milyar dolar olarak kayda geçti.

Sektör, 2020’de birçok olumsuz gelişmelere rağmen 6,2 milyar dolar değerinde 371 iş almıştı. 2021 yılında ise Türk firmalarının yurt dışında üstlendiği projelerin toplam bedeli 30,7 milyar dolara çıktı. Toplamda 443 proje üstlenildi.

Bu kapsamda sektör Ocak-Mayıs döneminde 96 proje üstlenildi. Projelerin bedeli 6 milyar 459 milyon 199 bin dolar oldu. Bu yılın ilk 5 ayında üstlenilen projelerin ortalama bedeli ise 67,2 milyon dolar olarak kayda geçti.

Bilgilere göre müteahhitlik firmaları 1972 yılından bugüne kadar yurt dışından en çok proje üstlendiği ülke yüzde 20,4’lük payla Rusya oldu. Sonrasında yüzde 10,6’lık payla Türkmenistan, yüzde 6,9’luk payla Irak, Libya ve Kazakistan geldi.

Yine bugüne kadar en çok konut projeleri üstlenildi. söz konusu projelerin bedeli 66,6 milyar dolar olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde Nisan ayıdan yayımlanan raporda yılın ilk 3 aylık döneminde 4 milyar 52 milyon dolarlık 52 proje üstlenildiği aktarılmıştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.