Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yurt Dışı Müteahhitlik Sektörü Milyar Dolarlık Proje Üstlendi

Yurt dışı müteahhitlik sektörü yılın ilk üç ayında 4 milyar 52 milyon dolarlık proje üstlendi. Detaylar haberde....
Yurt Dışı Müteahhitlik Sektörü Milyar Dolarlık Proje Üstlendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Müteahhitlik sektörünün yurt dışı pazarında gerçekleştirdiği projelere yönelik bilgi verildi. Bu yılın üç aylık döneminde ne kadar proje üstlendiği ve kaç milyon dolarlık olduğu açıklandı.

Anadolu Ajansı muhabirinin Ticaret Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre yurt dışı müteahhitlik sektörü bu yılın ilk 3 aylık döneminde 4 milyar 52 milyon dolarlık 52 proje üstlendi.

Ayrıca sektörün yılın ilk iki ayında üstlendiği projelerin ortalama bedeli 77,9 milyon dolar oldu.

Sektör 1972’den Mart ayı sonuna kadar 11 bin 700 proje üstlendi. Bu projelerin değeri ise 477 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.
Yurt dışı müteahhitlik sektörü 2021 yılında salgının etkisinin geçmesiyle birlikte 30,7 milyar dolarlık 444 proje üstlendi. Geçen yıl ise 19,1 milyar dolarlık 492 proje üstlendi.

En Fazla Proje Rusya’da Gerçekleştirildi

Müteahhitlik firmaları 1972’den günümüze kadar yüzde 20,5’lik payla en fazla Rusya’dan proje üstlendi. Bu projelerin değeri ise 97,9 milyar dolar oldu. Rusya’dan sonra sırasıyla 10,7’lik payla Türkmenistan, 6,9’luk pay ile Irak, Libya ve Kazakistan geldi.

GCM Yatırım Banner

Sektör Türkmenistan’da 50,8 milyar dolarlık, Irak’ta 33 milyar dolarlık, proje üstlendi. Suudi Arabistan’da ise 24,8 milyar dolarlık proje üstlendi.

1972’den günümüze kadar üstlenilen projelerin alanlarına bakıldığında ilk sırada yüzde 14’lük payla konut projeleri yer aldı. Sonrasında yüzde 8,5’lik payla enerji sektörü geldi. Ayrıca sektör yurt dışında 34,7 milyar dolarlık ticaret merkezi ve 30,7 milyar dolarlık havalimanı projesi üstlendi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.