Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Lirası Orta Doğu’daki Tansiyona Dayanamıyor!

Orta Doğu’daki gerginliklerin etkisi Türkiye’de ciddi şekilde hissedildi. Savaşla birlikte TL’deki değer kaybı hızlandı. Uzmandan kritik yorum geldi. İşte detaylar;
Türk Lirası Orta Doğu’daki Tansiyona Dayanamıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail – Hamas arasında başlayan ve Orta Doğu’daki gerilimi yükselten savaş, Türk lirasındaki kayıpları artırdı. Bölgede sivillere yönelik saldırılar artarken İsrail tarafından tehlike sinyallerini artıran açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yetkililer, özellikle gece operasyonlarının başlayacağını vurguluyor.

7 Ekim tarihinde başlayan çatışmanın etkisinin bölgesel çapta sınırlı kalacağı düşünülürken özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ve bazı Avrupa ülkelerinin İsrail’e tam destek vereceğini açıklaması tansiyonun yükselmesine neden oldu. ABD ve İngiltere bölgeye tam donanımlı gemiler göndererek Orta Doğu’daki ülkelere gözdağı verdi. ABD, açıkça tehdit ederek savaşa müdahil olan ülkelere karşılık vereceğini vurgulamıştı.

Türk Lirası Orta Doğu’daki Tansiyona Dayanamıyor!Kaynak: Paratic Piyasalar

Dolar/TL, 23 Ekim’de yüzde 0,4 yükselerek 28.04 seviyesine geldi. Dolar, savaştan hemen önce 27,6 seviyelerindeydi. Dolardaki yükseliş haftalık yüzde 1 ve aylık yüzde 3,4 düzeyinde.

Euro/TL ise 30 seviyesine oldukça yaklaştı.23 Ekim’de yüzde 1 yükselen euro, 29,96 düzeyinde seyrediyor. Euro haftalık yüzde 2,4, aylık yüzde 3,4 arttı.

GCM Yatırım Banner

Yurt içi piyasalar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından bu hafta Perşembe günü açıklanacak faiz kararına odaklandı. Birçok finans şirketi ve banka, TCMB’nin 500 baz puanlık artış yapacağını düşünüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail – Filistin savaşının ilk günlerinde ılımlı açıklamalar yapsa da İsrail’in hastaneyi vurması ve sivillerin bulunduğu şehirleri bombalaması, tavırlarının sertleşmesine neden oldu. İsrail’in örgüt gibi hareket ettiğini söyleyen Erdoğan, barışın sağlanması için birçok ülke lideriyle temas kurdu.

Türk lirası, bulunduğu bölge itibarıyla jeopolitik gelişmelerden çok sert bir şekilde etkileniyor. Erdoğan’ın bu süreçteki tavırları ve tercihleri yurt içi piyasalardaki fiyatlamalara doğrudan yansıyor.

Bazı savaş stratejistleri, İsrail’in büyük bir savaş için fırsat yakaladığını, bunu sonuna kadar uygulayacağını ve savaşın bölge ülkelerine yayılabileceğini belirtiyor.

Uzmandan Kritik Açıklamalar

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolar/TL’de aşağı yönlü bir hareket görülebileceğini aktardı. Doların 27 ve 26,80 düzeyine gerileyebileceği, ardından hızlıca yükselebileceğini paylaştı. TCMB’nin faiz kararı gününde dolar/TL’nin kısa vade için 27 ve 26,80 seviyelerine iğne atabileceğini söyledi.

Uzman, yıl sonu için dolar beklentisinin 29,7 olduğunu açıkladı. TCMB’nin politika faizinde 400 – 500 baz puanlık bir atış yapabileceğini bildirdi.

Dolar mı almalıyım euro mu almalıyım sorusunun cevabının kesinlikle euro olduğunu ifade eden Memiş, euronun muhteşem fırsatlar verdiğini vurguladı. Euro tarafında her düşüşün bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın