Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Filistin için Yoğun Diplomasi Trafiği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin çatışmalarına yönelik yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdi. Detaylar haberde...
Erdoğan’dan Filistin için Yoğun Diplomasi Trafiği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İsrail-Filistin arasındaki çatışmalara yönelik NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Uganda Cumhurbaşkanı Museveni ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy görüşmede Rusya-Ukrayna savaşının yanında, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar ve bölgedeki insani krizi ele aldı.

Erdoğan, İsrail-Filistin ihtilafı başta olmak üzere, bölgedeki çatışmalı süreçlerin barışçıl yöntemlerle çözümünün mümkün olduğunu belirtti.

Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile gerçekleşen telefon görüşmesinde İsrail-Filistin çatışmasında giderek daha vahim hale gelen tablo, Gazze’deki masum sivillere karşı İsrail’in sergilediği insan hakları ihlalleri ve çözüm için atılabilecek adımlar ele alındı.

Sisi ile yapılan görüşmede Filistin topraklarına yönelen vahşetin giderek derinleşmesinin, hastanelerin, okulların ve ibadet yerlerinin bombalanmasına Batılı ülkelerin sessizliğinin ve Gazze’deki ateşi büyüttüğü bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ile yapılan görüşmede İsrail-Filistin çatışması çerçevesinde yaşananlar ile bölgede sükunetin sağlanması için atılabilecek adımlar ele alındı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yapılan görüşmede ise Gazze’deki son durum, insan hakları ihlallerinin önlenmesi için yapılması gerekenler ve masum sivillere kesintisiz insani yardımların ulaştırılması konuları görüşüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenberg ile yaptığı görüşmesinde Batılı ülkelerin tutumlarının Gazze’deki insan hakları ihlallerini artırdığını, İsrail’i durdurmak için ülkelerin çaba sarf etmemesinin telafisi imkansız sonuçlar doğuracağını belirtti.

Batının insani dramları sona erdirmek için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.