Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk-İş ve TİSK Başkanları Asgari Ücret Zammını Değerlendirdi

Asgari ücret Temmuz zammının netleşmesinin ardından Türk-İş ve TİSK başkanlarından açıklamalar geldi. Detaylar geliyor...
Türk-İş ve TİSK Başkanları Asgari Ücret Zammını Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Asgari Tespit Komisyonu tarafından bugün gerçekleştirilen 3. toplantı sonrasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan alınan kararı duyurdu. Bakan Işıkhan asgari ücretin Temmuz ayından itibaren net 11 bin 430 TL olacağını açıkladı.

Bu açıklama sonrası işçi ve işveren sendikaları başkanları açıklamalarda bulundu. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin tüm çalışanlara hayırlı olmasını dileyerek, “Bu süreçte 2-3 kere Bakan Bey’le görüştük. Dün akşam da Sayın Cumhurbaşkanımızla görüştük. Geçen sene Temmuz ayında yüzde 30 civarında ara zam oldu, bu sene yüzde 34 civarında ara zam oldu. Enflasyon durmadığı müddetçe zammın anlamı yok.” açıklamasında bulundu.

Atalay dolar bazında tarihi bir rakamın görüldüğünü belirerek, asgari ücretin yeni zam ile beraber 486 dolara ulaştığını söyledi. Bunun bugünün şartlarında yapılması gereken olduğunun altını çizen Atalay, daha önceki dönemlerde alınan kararları imzaladığını ancak bu dönemde ortak bir mutabakat sağladıklarını ifade etti.

TİSK: İşverenler Olarak Zor Dönemlerden Geçiyoruz

Asgari ücrete ilişkin bir diğer açıklama ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Burak Akkol’dan geldi. Akkol Asgari ücrette ara zam konusunda bir mutabakat olduğunu ve bunun memnuniyeti içerisinde olduklarını söyledi.

İşçi, işveren ve devletin ayrılmaz bir bütün olduğunu belirten Akkol, “İşverenler olarak zorlu dönemeçlerden geçiyoruz. TİSK olarak üzerimize düşeni yapmaya fazlasıyla talibiz” diye konuştu. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu