Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş: Asgari Ücret Masası Kurulmadan Yüzde 20 Ek Zam Verilsin

Asgari ücret tespiti için dikkat çekici önerilerde bulunan Türk-İş Başkanı, sendikalar yerine çalışanların masada yer almasını ve ek zam yapılmasını talep etti.
Türk-İş: Asgari Ücret Masası Kurulmadan Yüzde 20 Ek Zam Verilsin
HABER GİRİŞ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu masasından 9 bin liranın altında bir rakamı kabul etmeyerek ayrılan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, sessizliğini bozdu. Yeni asgari ücreti ve tespit sürecini değerlendiren Atalay, kendisine gelen eleştirilere de yanıt verdi.

Cumhuriyet’e konuşan Türk-İş Başkanı, aylardır konuşulan asgari ücret tartışmalarının yüksek enflasyon ve gergin seçim ortamı nedeniyle gündemden düşmediğine dikkat çekti.

Atalay, “1 Aralık’a kadar asgari ücretle ilgili ağzımı hiç açmadım. Ev kiraları asgari ücret artacak diye artmaya, zamlar gelmeye başladı” dedi.

“Seçim kazasız belasız bitsin ve herkes işine baksın” diyerek, çetin geçecek seçim öncesinde fırtınalı bir süreç yaşatıldığını belirtti.

Atalay, “Seçim nedeniyle kimsenin gözü görmüyor. Herkes istediği gibi konuşuyor. Yarın yine yüz yüze bakacağız. Birlikte olmamız lazım yoksa bedelini ağır öderiz” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon arttıkça asgari ücret için toplanma fikrini mantıksız bulan Türk-İş Başkanı, enflasyon oranında zam talep ederek şöyle açıklama yaptı:

“Bizi bir daha toplamasınlar. 6 ay sonra enflasyon yüzde 20 oldu diyelim. Hiç konuşmadan Haziran veya Temmuz’da 20’yi versinler.”

“Öyle Bir Sistem Kursunlar Biz Değil, Asgari Ücretli O Masada Otursun”

Neden Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda bulunmak istemediklerini açıklayan Atalay, “Kanun, ‘En büyük işçi sendikası orada oturacak’ diyor. Neden burada asgari ücretli oturmuyor? Öyle bir sistem kursunlar biz burada oturmayalım. Ben bunu iki dönemdir söylüyorum” dedi.

Sendikanın asgari ücret yerine ikramiye, bayram ve çocuk parası gibi ilave ödenekleri konuşması gerektiğini savundu.

Türk-İş Başkanı, “Siyasiler, asgari ücretle ilgili yaptıkları açıklamaları örgütlenmeyle ilgili yapsalar, sorunu kökten çözeriz. Sendika olsun asgari ücretliye gerek yok. Kim nereye, kime güveniyorsa işçi oraya üye olsun. Bunun önünü açmak lazım” dedi.

“Biz Yoğurdu Böyle Yiyoruz”

Atalay, bir başka işçi sendikası Hak-İş’in Başkanı Mahmut Arslan’ın asgari ücret için Türk-İş’i sorumlu göstermesini değerlendirdi.

Masadan kalkan Türk-İş’in çalışan kesimini yalnız bıraktığını, rakamın daha yüksek olma ihtimalinin de beraberinde ortadan kalktığını savunan Arslan’a yanıt vererek şöyle konuştu:

“Bizi kapı önüne koyan işverenler, patronlar var. Benim onlara bir şeyler söylemem gerekir. Mahmut Bey kendi kendine öyle düşünüyor. O zaman masaya geldiğinde o öyle yapar. Biz yoğurdu böyle yiyoruz.”

“Benim Sırtımda Milyonların Vebali Var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sırtında küfe olmayanlar rahat konuşuyor” sözüne atıf yapan Atalay, “Benim sırtımda milyonların vebali var” dedi. Türk-İş Başkanı’nın konuşması şöyle:

“Ben 100 gram kıyma alanların, ekmek arası köfte yiyenlerin değil, ekmek arası patates yiyenlerin temsilcisiyim. Ben öyle yaşadım, geldim.”

İşçi sendikası başkanı olmasına rağmen küçük esnafın da hakkını savunduğuna dikkat çeken Atalay, “Ben sermaye düşmanlığı yapmam. Büyük firmalara bir itirazım yok ama Anadolu’da kasaplar, terziler, ayakkabı tamircileri, üç beş kişinin çalıştığı yerler var. Onların da desteklenmesi gerektiğini ifade ediyorum” dedi.

“Esas Sorun Kalifiye Elemanlarda”

Asgari ücretin genel geçer ücret haline geldiği eleştirilerine Türk-İş Başkanı da katıldı.

Kalifiye elemanlara da asgari ücret verildiğini ve bu düzenin adil olmadığını söyleyerek, “Güvenlikçiyle, garsonla konuşuyoruz. ‘Burada 10 yıldır çalışıyorum, asgari ücretin 200 TL fazlasını alıyorum’ diyor. Bu adil midir şimdi? Esas sorun kalifiye elemanlarda” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.