Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hak-İş: Asgari Ücreti Türk-İş Düşürdü

9 bin liranın altında kalacak asgari ücret kararına tepki gösteren Türk-İş, eleştiri yağmuruna tutuldu. Hak-İş, masadan kalkılmasaydı ücretin daha yüksek olacağını ileri sürdü.
Hak-İş: Asgari Ücreti Türk-İş Düşürdü
HABER GİRİŞ

Açıklanan yeni asgari ücrete ilişkin sendikalardan eleştiriler gelmeye devam ediyor. Daha önce yaptığı açıklamada 8 bin 506 lira olarak açıklanan asgari ücretin beklentileri karşılamadığını savunan Hak-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, söz konusu rakam için bu kez Türk-İş’i sorumlu gösterdi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan ayrılan Türk-İş’in bu tavrını eleştirerek şöyle konuştu:

“Masadan kalkmanın, ‘bu rakamlar olursa kabul ederiz’ demenin bizim açımızdan kabul edilir tarafı yok. Çünkü bunu yaptığınızda hükümeti orada işverenle baş başa bırakıyorsunuz. Bu da işçilerin aleyhine bir durum.”

9 bin liranın altında kalacak bir rakamı kabul etmeyerek tavır gösteren TÜRK-İŞ’in masadan ayrılarak aslında rakamı düşürdüğünü savundu.

Hak-İŞ Genel Başkanı, “Asgari ücret belki de daha yüksek olabilirdi” şeklinde çıkışta bulunarak şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Sorumluluktan kaçmak, masada müzakereden kaçmak ve Türkiye’nin en büyük sözleşmesi niteliğindeki bir platformu boş bırakmak asla kabul edilebilir bir şey değil.”

Asgari ücret tespiti için toplanan komisyonda tarafların rakam belirtmesiyle ilgili de değerlendirme yapan Arslan, Hak-İş’in rakam paylaşmamasındaki sebebin, komisyonun işini zorlaştırmamak ve kamuoyunu yanlış yönlendirmemek olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.