Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk İklimlendirme Sektörü Özbekistan Payını %10’a Çıkarmayı Hedefliyor

2021’de 5 milyar dolar ihracat hedefleyen İSİB, yılın ilk toplantısını Özbekistan ile gerçekleştirdi. Türkiye’nin Özbekistan’daki pazar payının artırılmak istendiği açıklandı.
Türk İklimlendirme Sektörü Özbekistan Payını %10’a Çıkarmayı Hedefliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk İklimlendirme Sektörü, 2021’in Ocak ayında ihracatını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %11 artırarak 401,2 milyon dolara çıkardı. İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) verilerine göre sektörün ihracatı istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ederken, 2021 hedefleri açıklandı.

Türkiye’nin toplam ihracatı Ocak ayında %2,46 artışla 15 milyar 48 milyon dolara ulaşırken, tüm zamanların en yüksek Ocak ihracatı gerçekleşti.
Ocak Ayı Dış Ticaret Rakamları
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, iklimlendirmenin Türkiye’nin ihracatına katkı sağlayan en önemli sektörler arasında yer aldığını söyledi. Ticaret Bakanlığı, hükümet ve paydaşlarla koordineli bir çalışma yürüttüklerini, firmaların tüm dış pazarda etkin bir satış sağlaması için çok sıkı çalıştıklarını ifade etti.

Yapılan açıklamaya göre Ocak ayında alt sektörler bazında ısıtma sistemi ve elemanlarının ihracatı %7,6, havalandırma sistemi ve elemanlarının %15,5, klima alanının %23,7, tesisatın %12,2 ve yalıtım malzemelerinin ihracatı %27 oranında artış gösterdi.

Pandemiye rağmen ihracatın istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini dike getiren Şanal, en fazla ihracat yapılan ülkeleri Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve İspanya olarak saydı. Bu yıl 16 ülkeyle daha sanal ticaret düzenleyeceklerini ve toplamda 5 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini açıkladı.

Bu doğrultuda 2021 yılının ilk sanal toplantısı Özbekistan ile yapıldı.

İSİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Heyet Başkanı Levent Aydın AçıklamasıSanal ticaret heyetine Türkiye’den 20, Özbekistan’dan 77 firma katıldı. 263 adet iş görüşmesi ile tamamlanan  toplantılarda iki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve büyütülmesi gibi önemli konular ele alındı.

GCM Yatırım Banner

25 Ocak’ta başlayan bilgilendirme toplantısına Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Taşkent Ticaret Müşaviri Abdullah Yavuz Türker, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, İSİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Heyet Başkanı Levent Aydın gibi isimler katıldı.

Her iki ülkeden de ısıtma, soğutma, tesisat, havalandırma ve klima alanlarında faaliyet gösteren firmalar yer aldı. Her yıl ortalama 1,8 milyar dolarlık iklimlendirme sektörü ithalatı yapan Özbekistan’ın Türkiye için ciddi bir pazar olduğunu belirten Levent Aydın, bu toplantıların ihracatın artırılması için birçok bağlantı avantajı sağlayacağını ifade etti. Şu an %8 olan Türk iklimlendirme sektörü payını %10’a çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.