Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul, 2020’de Dış Ticaret Açığını 44 Milyar Dolara Yükseltti

İstanbul İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre, 2020 yılında şehrin ihracatında azalış görülürken ithalat rakamları arttı.
İstanbul, 2020’de Dış Ticaret Açığını 44 Milyar Dolara Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul İstatistik Ofisi, bugün yayımladığı raporda şehrin 2020 yılında önceki yıla kıyasla ihracatında %6,8 azalma ve ithalatında ise %16,1 artış olduğunu duyurdu. Mevcut durum dış ticaret açığını 44 milyar 83 milyon dolara yükseltti.

2020 yılında mega kentin ihracatı 82 milyar 748 milyon dolar ve ithalatı 126 milyar 831 milyon dolar oldu.

İstanbul’un dış ticaret rakamları, 2019 yılındaki ihracatın 2020’ye kıyasla daha yoğun olduğunu gösterirken, ithalatın ise 2020’de daha fazla ve 2019’da daha az gerçekleşmesi dikkat çekti.
2020 İstanbul İhracat Azaldı
Görsel Kaynak: İstanbul İstatistik Ofisi

Veriler, İstanbul dışında kalan diğer illerin toplamında ise 2020’de önceki yıla kıyasla azalarak 5 milyar 831 milyon dolara gerilediğini ortaya çıkardı. Ayrıca 2020’de İstanbul’un toplam ihracattaki payı yıllık bazda azalarak %48,8 olurken, ithalattaki payı arttı ve %57,8’e yükseldi.

Durum ülke ve bölgelere göre incelendiğinde, 2020’de İstanbul’un AB ülkelerine yaptığı ihracatta yıllık bazda %9,1 azalış, aynı bölgeden yapılan ithalatta ise %12,9 artış yaşandı. Bu durumda ithalat, ihracattan fazla geldi. Almanya, İstanbul ile ihracat – ithalat ilişkilerinde ilk sırada yer alan ülke oldu.

İstanbul, söz konusu dönemde en fazla Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden ithalat gerçekleştirerek bu ülkelerle ticari ilişkilerinin güçlü olduğunu gösterdi.

GCM Yatırım Banner
İstanbul’un ülkelere dış ticaret rakamlarını gösteren aşağıdaki tablo, 2020’de en fazla ithalatın Çin’den gerçekleştiğini ve en fazla ihracatın ise Almanya’ya yapıldığını gösteriyor.
İstanbul'un Ülkelere Göre Dış Ticaret Rakamları
Görsel Kaynak: İstanbul İstatistik Ofisi

Tabloya bakıldığında, ihracatta Almanya’dan sonra sırasıyla Birleşik Krallık, Fransa, ABD ve İtalya’nın büyük paya sahip olduğu görülüyor. En fazla ithalatın ise yine sırasıyla Almanya, İsviçre, Rusya ve Irak’a yapıldığı kaydedilmiş.

Ürün grubu olarak incelendiğinde; değerli ana metaller ve diğer demir dışı metallerin ithalattaki payı önceki yıla göre yükseldi. Aynı dönemde ihracatta ise motorlu kara taşıtları ve giyim eşyaları payını azalttı.

Öte yandan 29 Ocak’ta TÜİK tarafından açıklanan veriler, 2020’deki dış ticaret açığının yıllık bazda %69,1 artarak 50 milyar dolara yaklaştığını göstermişti. Geçtiğimiz yılın son ayında yıllık bazda ihracat artış ve ithalat ise ihracata göre daha az oranda da olsa artış kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın