Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Hububat Sektörünün 2023 İhracatında ABD Ön Planda

Ahmet Tiryakioğlu, sektörün 2023’te 100’den fazla ülke ve serbest bölgesinde ihracatını artırdığına işaret etti. Sektör ihracatına ilişkin detaylar haberde;
Türk Hububat Sektörünün 2023 İhracatında ABD Ön Planda
HABER GİRİŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Ocak-Kasım dönemindeki ihracat rakamların paylaştı. Tiryakioğlu, sektörün 2023’te 100’den fazla ülke ve serbest bölgede ihracat artışı sağladığını kaydetti.

Türkiye’nin Ocak-Kasım döneminde en büyük 10 ihracat pazarından sadece Irak, Suriye ve Libya’da gelirlerin geçen senenin gerisinde kaldığına işaret etti.

Sektörün 2023’ün ilk 11 ayında ihracatı, 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 9,1 artarak 11,3 milyar dolara yükselttiğini bildirdi.

Ocak-Kasım döneminde en fazla ihracatın Irak ve ABD olduğunu bildirerek, Kasım ayı ihracatında İran’ın payının yüzde 12’yi aştığı kaydedildi. Söz konusu dönemde en fazla dış satımın yapıldığı ürün grupları ise bisküvi-pasta, buğday unu ve bitkisel yağlar oldu.

Türk Ürünlerine Talep Azalmadı

Gelişmiş ülkelerin faiz artışlarıyla tüketici harcamalarını yavaşlatmaya çalıştığını ileri süren Tiryakioğlu, hiperenflasyon sorunuyla boğuşan az gelişmiş ülkelerde ise temel gıda alışverişlerinde sıkıntılar yaşandığı dönemde Türk ürünlerine olan talebin azalmadığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Orta Doğu’da yaşanan belirsizliğin devam etmesiyle petrol ve gıda fiyatlarında artış olabileceğine dikkat çekerek, dünyadaki negatif gelişmelere karşın Türkiye’nin ürün kalitesinin ihracatı koruduğunu paylaştı.

Türkiye’nin üretim gücünün ise vatandaşları korumaya yeteceğine ilişkin görüşünü bildirdi. Uluslararası gıda ticaretinde öne çıkan bisküvi-pasta, şeker ve kakaolu mamuller alanında Türkiye’nin ihracat birim fiyatlarındaki artışın yüzde 10 ile 30 arasında değiştiğinin bilgisini verdi.

Bahsi geçen çerçevede şeker pancarı ekimindeki artışın sonuçlarının da olumlu olacağı yönünde tahminini paylaştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın