Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Eximbank: İhracatçıya Sağlanacak Teminat Türleri Belli Oldu

Türkiye İhracat Kredi Bankası Genel Müdürü Ali Güney, kurumun ihracatçıya sağlayacağı alternatif teminat türleri hakkında bilgi verdi. Detaylar haberde;
Türk Eximbank: İhracatçıya Sağlanacak Teminat Türleri Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank) Genel Müdürü Ali Güney, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurusu gerçekleştirilen ihracatçıya sağlanacak alternatif teminat türlerine ilişkin açıklamalar yaptı.

Değerlendirmesinde, ihracatçıların finansman sorunlarını çözme amacıyla teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle kredi kullandırılmasına değindi.

Ürün ve Hizmet Kapsamı Genişletildi

Türk Eximbank’ın, katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansmana erişimde duydukları ihtiyaçları gözlemleyerek ürün ve hizmet kapsamını genişlettiğine dikkat çekti.

Kurumun, ihracat odaklı büyüme stratejisi kapsamında uygulamaya aldığı stratejik dönüşümle birlikte içinde bulunduğu sektörün teknolojik gelişmelerini takip ederek kendisini sürekli yenilediğini belirtti.

Tesis edilen izleme ve yapay zeka destekli erken uyarı sistemleri aracılıyla firmaların kredi riskinin etkin yönetiminde ciddi mesafe katedildiğini söylerken “Bu kapsamda ihracatçıların kredi değerliliğini ve ihracat değerliliğini birlikte dikkate alan yaklaşımlarla teminatların çeşitlendirilmesi sağlanmıştır.” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Böylece teminat mektubunun ve Eximbank ihracat alacak sigortası poliçesinin yanı sıra menkul kıymet rehni, KGF ve İGE gibi kefalet kurumlarının kefaleti, ipotek ile gerçek ve tüzel kişi kefaletleri gibi bankacılık sektöründe genel kabul görmüş alternatif türlerin teminat kabul edilmesine başlandığı bilgisini verdi.

“Finansman Maliyetlerinin Düşürülmesi Sağlanacak”

Güney, teminat yapısının çeşitlenmesiyle ihracatçının sağlayacağı faydalara da dikkat çekti.

İhracatçıların, bankanın fonlarından yararlanma noktasında yaşadıkları teminat sorununun çözümüne yönelik önemli bir adım atıldığını söylerken aynı zamanda teminat mektubu komisyonları nedeniyle artan finansman maliyetlerinin düşürülmesinin sağlanacağının altını çizdi.

İhracatçıların tüm bankalar nezdindeki limitlerinin kullanılmasının sebep olduğu maliyet artışının önüne geçilerek ihracatçıların finansman olanaklarının etkin yönetilmesine de katkı sağlanmasının amaçlandığını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.