Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Devletleri Olmadan Enerji Arzımızı Sağlamak İmkansız

TürkAkım hattının önemi giderek artarken Avrupa'dan gelen açıklama dikkat çekti. Boru hattı ve Türk Yatırım Fonu için yorumlar haberde;
Türk Devletleri Olmadan Enerji Arzımızı Sağlamak İmkansız
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından önemi artan TürkAkım doğalgaz boru hattı, enerji güvenliğini artıracak. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, TürkAkım boru hattına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rus gazının Türkiye, Bulgaristan ve Sırbistan üzerinden Macaristan’a aktığı Türk Akımı doğalgaz boru hattının, şu anda Avrupa’da teknik sıkıntı yaşamayan ve tam kapasite çalışan tek güzergah olduğunu söyledi.

“TürkAkım’ın işletilmesi Macaristan’ın enerji arzının güvenliğinin temel bir garantisidir.” diyen Dışişleri Bakanı, Azerbaycan’ın Avrupa’ya doğal gaz arzının çeşitlendirilmesinde önemli bir kaynak olduğunu ve bu ülkede hammadde üretimindeki artışın kıtanın enerji güvenliğini güçlendirebileceğini kaydetti.

Avrupa Birliği ile Azerbaycan arasındaki anlaşmanın, yeşil elektriğin Gürcistan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avrupa’ya akmasına izin vereceğini söyledi.

Macaristan Dışişleri Bakanı, “bu da kullanılan doğal gaz miktarını azaltabilir ve çevresel hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olabilir” dedi. Peter Szijjarto, söz konusu açıklamaları Özbekistan’da Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a Türk Devletleri Teşkilatı (OTS) zirvesine eşlik ederken yaptı.

GCM Yatırım Banner

Macaristan’ın gözlemci statüsüne sahip olduğu OTS ile iş birliğine değinen Szijjarto, bunun ülkesine enerji sektöründe büyük bir rekabet avantajı sunduğunu ve önümüzdeki yıllarda enerji güvenliğini sağlamasına yardım edeceğini aktardı.

Dışişleri Bakanı, şu anda Avrupa’daki en önemli sorunun kıtanın kendisine enerji kaynakları bulması olduğunun altını çizdi. Bugün yayımlanan Avrupa Komisyonu raporu da bölge için en büyük tehdidin gaz piyasasındaki olumsuz gelişmelerden ve özellikle 2023-24 kışında kıtlık riskinden kaynaklandığını ortaya serdi.

Szijjarto, “Sadece gerçeklere güvenirsek ve bu konuyu siyasi ve ideolojik kısıtlamalar açısından ele almazsak, Türk devletleri olmadan enerji arzımızı sağlamamızın imkansız olacağı açıktır.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Szijjarto, Macaristan’ın Semerkant’taki zirvede oluşturulduğu açıklanan OTS yatırım fonuna katılacağını ve örgütün ülkelerinden ekonomisine daha fazla yatırım görmeyi beklediğini de belirtti.

Bu durumun Avrupa’yı tehdit eden ekonomik durgunlukla mücadeleye katkıda bulunacağını ekledi. “Macaristan’ın Avrupa’da bir durgunluktan kaçınması için Doğu’dan yatırımın hızını korumamız gerekiyor ve Türk Yatırım Fonu bize bu konuda yardımcı olacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.