Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye, Macaristan Vatandaşlarına Vize Muafiyeti Sağladı

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre Macaristan vatandaşları için vize muafiyeti sağlanacak.
Türkiye, Macaristan Vatandaşlarına Vize Muafiyeti Sağladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Macaristan vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti sağlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, Macaristan vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti sağlanacağı bildirildi.

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Macaristan, Türkiye turizmi için önemli bir yere sahip. Bu bakımdan alınan karar turizm sektörünün canlanması için bir avantaj olacak.

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ise Mayıs ayında yaptığı açıklamada Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın getirdiği etkilere değinerek, Türkiye ile olan ilişkilerin artırılması ve ortak hareket edilebileceğini söylemişti.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansına Dair Değişiklik

Resmi Gazete’de yayımlanan bir başka konu ise Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının Teşkilatı ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik oldu.

Buna göre 8. maddede yer alan dokuz” ibaresi “on bir”, “Bakanın” ibareleri “Bakan Yardımcısının” şeklinde, “Bakan Yardımcısı” ibaresi “Bakanlık Tanıtma Genel Müdürü” şeklinde ve aynı fıkranın beşinci cümlesinde yer alan “beş” ibaresi “sekiz” şeklinde değiştirildi.

GCM Yatırım Banner

12. maddede yer alan “Bakan” ibarelerinden sonra gelmek üzere “Yardımcısı” ibareleri eklendi.

13. maddede yer alan “en az dört kez olmak” ibaresi “üçten az olmamak” şeklinde değiştirildi.

Bakanlıktan turizm veya kısmi turizm işletme belgeli bileşik tesisler ile konaklama tesislerinin coğrafi bölge bazında temsilini sağlamak üzere, her bir adayın bölgedeki Bakanlıktan turizm işletmesi belgeli konaklama işletmelerinin yatak sayısının toplamda en az onda biri oranına sahip işletmeler tarafından aday olarak gösterilmesi, daha önce yönetim kurulu üyesi olarak seçilmemiş olması ve turizm payı borcu bulunmaması şartı aranacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.