Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Bankaları Rus Ödeme Sistemi Mir’den Çekiliyor

İş Bankası'nın öncülük ettiği Rus ödeme sistemi Mir'i askıya alma hareketi, önde gelen bankalar arasında yayılıyor. Denizbank katılırken Vakıfbank karar değiştirmedi.
Türk Bankaları Rus Ödeme Sistemi Mir’den Çekiliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana her iki ülkeyle de iyi ilişkilerini sürdürebilen nadir ülkelerden biri olarak öne çıktı. Bu durum, özellikle de Rusya ile sürdürülen iş birliği, her ne kadar yabancı basın tarafından eleştirilse de Türkiye duruşunu değiştirmedi.

Aynı zamanda, tepkilere rağmen Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmadı. Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Rus lider Vladimir Putin ile görüştü. İki lider, Türkiye’nin Rus gazının yüzde 25’ini Ruble ile ödemesine dair anlaşmanın yürürlüğe girmesi hakkında da konuştu.

Gelişmeler dünya tarafından dikkatle izlenirken ABD, Moskova’nın mali yaptırımları aşmasına yardım edenlere yaptırım uygulamakla uyardı.

ABD Hazinesi geçen haftaki duyurusunda, Rus ödeme sistemi Mir’in kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulamaya hazır olduğunu bildirdi.

Uyarıları dikkate alan İş Bankası, dün Rus ödeme sisteminin kullanımını askıya aldığını duyurdu. İş Bankası’nın ardından Denizbank da Mir için askıya alma kararı aldı.

Ancak Vakıfbank Rus ödeme sisteminin kullanımında herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti. Habertürk’ün Bloomberg HT’nin haberine dayanarak aktardığı bilgilere göre Vakıfbank devam mesajı verdi.

Ülkemizin önde gelen bankalarından Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank Mir sistemine dahil olan bankalar arasında yer alıyorlardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu