Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Uyardı! İş Bankası Rus Ödeme Sistemi için Karar Aldı

ABD’nin uyarıları etkili oldu. İş Bankası, yaptırım tehdidinin ardından Rus ödeme sistemi Mir kullanımını askıya aldı. Detaylar altta,
ABD Uyardı! İş Bankası Rus Ödeme Sistemi için Karar Aldı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

İş Bankası, bugün yaptığı açıklamayla dikkat çekti. Ülkemizin önde gelen bankacılık şirketi, Moskova’nın mali yaptırımları aşmasına yardımla suçlanan kişi-kuruluşları hedefleyen ABD yaptırımlarının ardından Rus ödeme sistemi Mir’in kullanımını durdurduğunu söyledi.

ABD yaptırım tehdidinin yanında Ukrayna tarafından da Türk bankalarına yaptırım çağrıları gelmişti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın kurduğu internet sitesinde, başta Ziraat Bankası, İş Bankası, Denizbank ve Credit Europe Bank yöneticileri olmak üzere çok sayıda Türk iş insanına yaptırım için çağrıda bulunulmuştu.

Uyarıları göz ardı etmeyen İş Bankası, savaşın ardından daha sık gündeme gelen Rus ödeme sistemi Mir’i kullanmaktan vazgeçti.

ABD Yaptırımla Tehdit Etti!

Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası’nın Mir kullanımını durdurma kararı ABD’nin uyarılarının üzerine geldi. ABD Hazinesi Yabancı Varlık Kontrol Dairesi (OFAC), geçen hafta Mir’in kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırıma hazır olduğunu duyurdu.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan işgaline yanıt olarak yaptırımlarını genişleten ABD, ilgili açıklamasında Rusya’nın dünyanın finansal altyapısına erişimini önemli ölçüde kesmek için hızlı bir şekilde harekete geçtiğini anımsattı.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın yaptırımlara karşılık ödemeleri ve işlemleri yürütmek için yeni yollar bulmaya çalıştığını ekledi. Rus cephesinden gelen açıklamalar da Swift sisteminden çıkarılan ülkenin alternatif arayışında olduğunu açıkça gösterdi.

Ancak ABD durmadı. Rusya’nın finansal teknokratlarının Kremlin’in sebepsiz savaşını doğrudan ve dolaylı olarak desteklediğini savunarak geçen haftaki kararının bu çabaları önlemeye yönelik olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.