Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Turizmde 2024 Beklentileri Yüksek: En Parlak Yıl Olabilir

Turizm sektörü temsilcileri 2024 için turizm beklentilerini paylaştı. TÜRSAB Başkanı Firüz Bağlıkaya, işverenlere tatil için teşvik verilmesi gerektiğini belirtti. İşte detaylar;
Turizmde 2024 Beklentileri Yüksek: En Parlak Yıl Olabilir
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı, Filistin-İsrail arasındaki çatışmalar, jeopolitik krizler ve Kahramanmaraş depremleri nedeniyle 2023’de turizm sektörü açısından oldukça sancılı bir süreç öne çıktı. 2024 için benzeri olaylarla ilgili belirsizlik devam etse de turizm sektörü için parlak bir yıl bekleniyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkan Yardımcısı Gazi Murat Şen, 2024’te farklı etkiler olmadığı durumda hem Türk hem Pamukkale turizmi için en parlak yıl olabileceğini söyledi. Şen, iyi bir sene beklediklerini, bundan sonraki her yıl için artış beklediklerini belirtti.

“Tatil Teşviki Verilmeli”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firüz Bağlıkaya, çalışanların tatil imkanlarının artırılması amacıyla işverenlere teşvikler verilebileceğini aktardı. Çalışana verilecek tatil izninin yanında tatille ilgili verilecek teşviklerin vergiden düşülmesinin işveren için motivasyon olacağını ve iş performansına yansıyacağını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dahi ülkede görmediği ve bilmediği yüzlerce önemli nokta olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, hem sağlık turizmi anlamında hem de tarihi ve kültürel varlık anlamında gastronomi dahil keşfedilmesi gereken önemli yerlerin olduğunu paylaştı.

Hedef Ziyaretçi Sayısı

Murat Şen, 2023’te turizmde Pamukkale’nin yılı olacağını kaydetti ve turist sayısının 2 milyon 200 bin 171 olarak kayıtlara geçtiğini anımsattı. Hedeflerinin 3 milyon ziyaretçiye ulaşmak olduğunu, hizmete giren Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin Pamukkale’deki ziyaretçi sayısını artıracak önemli bir etken olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Pamukkale’ye özellikle Uzak Doğu ve Güney Amerika ülkelerinden ziyaretçilerin ilgi gösterdiğini, 2024’te 600 bin civarında Çinli misafirin Türkiye’ye gelmesi durumunda bunun en az 500 bininin Pamukkale’yi ziyaret etmesini beklediklerini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.