Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türev Platformu Deribit’te İşlem Hacimleri Kasım’da Rekor Kırdı

Kripto odaklı opsiyon borsası Deribit üzerinde Kasım ayı içerisinde işlem hacminde rekor artışlar kaydedildi. Detaylar şöyle...
Türev Platformu Deribit’te İşlem Hacimleri Kasım’da Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük kripto opsiyon borsası olan Deribit üzerinde işlem hacmi her zamankinden daha yoğun seviyelere geldi. Borsada işlem gören Ethereum opsiyon sözleşmelerinin sayısı Kasım ayında Ekim ayına göre yüzde 10 artarak 8,9 milyon ile rekor seviyeye ulaştı.

Deribit’ten alınan verilere göre, Bitcoin opsiyonlarındaki işlem hacmi yüzde 17 artarak 778.000 sözleşmeye yükseldi. Nominal olarak, toplam opsiyon cirosu yüzde 5 artarak 25,5 milyar dolara yükseldi ve borsa küresel ticaret hacminin yüzde 90’ından fazlasını oluşturdu. Deribit’te opsiyon sözleşmeleri ETH ve 1 BTC’ye karşılık geliyor.

FTX İflası Sonrası İşlemler Arttı

Sam Bankman-Fried’in eskiden dünya çapında üçüncü en büyük kripto spotu ve vadeli işlem platformu olan borsası FTX’in iflas etmesiyle hacimlerin yükseldiği görülüyor. Deribit’ten yapılan açıklamada piyasa oynaklığının, genel korku ve ticaret fırsatlarıyla sonuçlandığına yer verildi. Müşterilerin bu ortadma mevcut portföylerini korumayı başardığı kaydedildi.

Deribit, platformunda Kasım ayında 778.000 BTC ve 8.9 milyon ETH opsiyon sözleşmesi işlem görerek opsiyon ödemelerde yeni rekor hacimler görüldüğünü bildirdi. Opsiyonlar, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya öncesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan alma veya satma hakkı veren türev sözleşmelerdir.

Alım opsiyonu satın alma hakkı verir ve fiyat artışlarına karşı sigorta satın almaya benzer. Put opsiyonu, alıcıya satma hakkı sunan bir düşüş bahsidir. Bu nedenle, opsiyon talebi, piyasadaki belirsizliğin derecesine yakından bağlıdır. Belirsizlik ne kadar yüksekse, opsiyonlardaki talep ve aktivite o kadar fazladır.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.