Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TUPRS, TOASO ve THYAO için Yeni Hedef Fiyat!

Alnus Yatırım, 9 Ocak 2024 tarihinde paylaştığı Strateji Raporunda yeni model portföyünü yatırımcılarla paylaştı. Şirketler için hedef fiyat ne? İşte detaylar;
TUPRS, TOASO ve THYAO için Yeni Hedef Fiyat!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 2023’ün Ekim ayında başlayan satış baskının etkisi hala hissediliyor. Özellikle borsaya yeni katılan yatırımcılar söz konusu düşüşlerin etkisiyle borsadan çıkış yaptı ve son aylarda yatırımcı sayısında azalma görüldü.

Uzmanlar ve finans şirketleri 2024’te borsanın nasıl bir performans sergileyeceğine yönelik beklentilerini paylaşarak yatırımcıları bilgilendiriyor. Son dönemdeki düşüşler BIST 100 endeksini 8562 olan rekor seviyeden uzaklaştırsa da yurt dışından gelen raporlar borsada bazı şirketler için umutları artırdı.

Bank of America (BofA), 8 Ocak tarihinde Borsa İstanbul’da işlem gören bazı bankalar için “al” tavsiyesi vermişti. Söz konusu rapor, borsadaki alımları hızlandırmıştı. BofA gibi önemli kurumların şirketler için hazırladığı raporlar da yatırımcılara tercih konusunda önemli bir ışık tutuyor.

Alnus Yatırım Strateji Raporu, Sektör Beklentileri

TUPRS, TOASO ve THYAO için Yeni Hedef Fiyat AçıklandıKaynak: Alnus Yatırım

2024 yılında faiz indirimine yönelik beklentilerin borsada geleceğe dönük olarak ralli ihtimalini ortaya çıkardığını belirten Alnus Yatırım analistleri, 2024 Yılı Beklenti Raporu’nda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz artırımlarından bazı sektörlerin pozitif, bazı sektörlerin ise negatif yönde etkilendiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
 • Faize duyarlı iş yapan ve faiz indirimlerinin talebi artırabileceği otomotiv ve inşaat sektörlerinin pozitif etkilenebilecek sektörlerin başında geldiği aktarıldı.
 • Yılın ilk yarısında gıda enflasyonunun yüksek seyretmesi beklentisi ile perakende ve gıda sektörlerindeki şirketlerin güçlü kalabileceği paylaşıldı.
 • İletişim sektöründe ise yeni abone kazanımı ve yeni kontratlardaki korunaklı enflasyon fiyatlamasının etkisinin de güçlü nakit akışı yaratabileceği ifade edildi.
 • Ulaştırma sektöründe uçuşları olumsuz etkileyecek çok büyük bir riskin ortaya çıkmadığı durumunda 2024’te iyi bir performans beklendiği kaydedildi.
 • İnşaat, çimento, demir-çelik sektörlerinde ise küresel ekonomide işlerin yolunda gitmesi ve kentsel dönüşüme hız verilmesi durumunda iyimserlik beklenebileceği belirtildi.

Model Portföy

TUPRS, TOASO ve THYAO için Yeni Hedef Fiyat AçıklandıKaynak: Alnus Yatırım

 • Turkcell (TCELL): Şirketin enflasyona karşı korunaklı kontrat fiyatlaması ve segmentlerindeki abone bazı  ve ARPU (kullanıcı başına ortalama gelir) büyümesini yükseltecek bir politika izliyor oluşunun beğenildiği vurgulandı. TCELL’in 103 TL hedef fiyat ve “al” tavsiyesi ile portföye eklendiği aktarıldı. TCELL, günü yüzde 0,6 artışla 62,5 TL’den tamamladı.
 • Akbank (AKBNK): Sektörün regülasyon baskını üzerinden atmaya başlaması ile artan karlılık, güçlü rasyolar ve ucuz kalan çarpanlar katalizörlerin dikkat çektiği ifade edildi. Akbank’ın 58 TL hedef fiyat ile “endekse paralel getiri” tavsiyesi ile portföye eklendiği paylaşıldı. AKBNK, yüzde 1,5 düşüşle 39,8 TL’den kapanış yaptı.
 • Türk Hava Yolları (THYAO): Şirketin 2024 yılındaki operasyonel sonuçlarının önceki yılın üzerine çıkacağına dair beklenti ve yeni yapılanmanın yönetime pozitif yansımasına dair beklentilerle THYAO’nun 347,30 TL hedef fiyat ile “endekse paralel getiri” tavsiyesiyle portföye dahil edildiği bildirildi. THYAO, günü 242,9 TL’de yatay sonlandırdı.
 • Kardemir (KRDMD): Küresel tarafta HRC fiyatlarında toparlanma eğilimi ve iç tarafta kentsel dönüşümün başlamasının şirketi olumlu yönde etkileyebileceği belirtildi. Bu kapsamda KRDMD 43,60 TL hedef fiyat ve “al” tavsiyesi ile model portföye eklendi. KRDMD, yüzde 3,2 düşüşle kapanışını 24,7 TL’den yaptı.
 • Arçelik (ARCLK): Şirketin önemli ihracat pazarı olan Avrupa ekonomisinde toparlanma beklentisinin ve güneş enerjisi kolundan beklenen katkının katalizör olduğu aktarıldı. ARCLK 237,50 TL hedef fiyat ve “al” tavsiyesi ile model portföye eklendi. ARCLK, yüzde 2,8 değer kaybederek 128,3 TL’ye geriledi.
 • Mavi Giyim (MAVI): Yüksek ihracat oranı ve kurlardaki artışla desteklenen korunaklı fiyatlama politikasının şirketin finansallarını destekleyen unsurlar olduğu paylaşıldı. Mavi Giyim, “al” tavsiyesi ve 173 TL hedef fiyatla model portföye dahil edildi. MAVI, yüzde 2 artışla 114,4 TL’den kapanış gerçekleştirdi.
 • Tofaş Türk Otomobil Fabrikası (TOASO): Senenin ilk yarısında beklenen baskılanmaya karşın, Stellantis Türkiye paylarının devralınması ile markanın yeni bir dinamizm yakalamasına dair beklenti olduğu vurgulandı. Ayrıca geçen yıl daralan ihracat pazarlarında 2024’te toparlanma olabileceği kaydedildi. TOASO 352 TL hedef fiyat ve “al” tavsiyesi ile portföye eklendi. TOASO yüzde 1,3 düşüşle 217,5 TL’den günü sonlandırdı.
 • Tüpraş (TUPRS): 2024 yılında küresel talebin artacağı beklentisi ile rafineri marjlarında pozitif ayrışma öngörüldüğü paylaşıldı. Ayrıca Entek’in temiz enerji politikalarına uyumu ile şirket faaliyetlerine hedge sağlama etkisinin pozitif olduğu aktarıldı. TUPRS “al” tavsiyesi ve 220 TL hedef fiyatla model portföye dahil oldu. TUPRS, yüzde 1,3 gerileyerek kapanışını 138,1 TL’den yaptı.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.