Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA Bu Bankalara AL Tavsiyesi Verdi!

Bank of America uzun bir aradan sonra Türk bankaları için yeniden iyimser yorumda bulundu. Bugünkü raporunda bazı bankalar için AL tavsiyesi verdi.
BofA Bu Bankalara AL Tavsiyesi Verdi!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul yılın ilk işlem haftasını dalgalı bir performansla tamamladı. Hafta ortasında hızla geri çekilen BIST 100 endeksi, daha sonra toparlanmayı başardı ve 7600 puanın üstünde kapanış yaptı. Yeni haftaya ise yükselişle başlayan borsa yeşillenirken, ABD’li yatırım bankası Bank of America’nin Türk bankaları ile ilgili raporu fazlasıyla dikkat çekti.

BofA Securities tarafından yayımlanan raporda, yatırımcıların Türk bankalar hakkında görüşlerini yenilemeye hevesli oldukları paylaşıldı. BofA analisti David Taranto, “Son etkileşimlerin yoğunluğu, tek haneli faizlerin ve kredi notunda artış beklentisinin olduğu 2013 öncesi dönemi anımsatıyor. Bu kez düşük seviyede pozisyonlama, enflasyon, faizlerde normalleşme görünümü ve bankaların reel getirileri ilginin sebepleri arasında,” ifadeleriyle dikkat çekti.

Ortak görüşün, Türkiye’nin normalleşme temasına en iyi bankaların ayak uyduracağı olduğu belirtildi. Yükseliş beklentileri için yatırımcıların kredi notu konusunda 2000’lerin başındaki gibi artışın başında olunduğunu düşündükleri söylendi. Endişe konusunda ise değerlemelerin yatırımcılar için bir sorun olarak kalmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Raporda dikkat çeken bir diğer ifade ise bankaların uzun zamandır bir sonraki çeyreklik döneme odaklı işlem gördüğü oldu. Analist, “Şu anki döngüde bizim için temel değişim, soruların orta vadeli görünüme kaymış olması. Faizlerin zirve yapmasının ardından bankaların temel hikayesinin ilk çeyrek sonrasında hızlanmasını bekliyoruz,” dedi.

BofA’nın AL tavsiyesi verdiği bankalar ise Akbank (AKBNK), Garanti Bankası (GARAN), Yapı Kredi Bankası (YKBNK) ve İş Bankası (ISCTR) oldu.
Bankacılık Endeksi - 08.01.2024
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Banka zaten bir süredir bu bankalar arasında gidip geliyordu. Birkaç günlük yüklü alımların ardından bir satış yapıp, kâr topluyordu. Şimdi ise AL tavsiyesiyle bankalardaki niyetini açıkça belli etmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Bankanın bugünkü en büyük alımları da bu bankalardan oluştu. En büyük alımını 203,4 milyon TL ile İş Bankası, 144,1 milyon TL ile Yapı Kredi, 141,4 milyon TL ile Akbank oluşturdu. Sabah işlemlerinde bu 3 bankada 490 milyon liraya yakın alım gerçekleştirdi.

Bugün borsadaki pozitif ivmenin en büyük katkısı da bankacılık sektöründen geldi. BIST Bankacılık Endeksi (XBANK) TSİ 12:45 sularında yüzde 5,84 artıda 9303,56 puanda seyretti.

Endeksteki bankalara göz attığımız zaman; yüzde 7 yükselişle Yapı Kredi 21,42 lirada, yüzde 6,55 yükselişle Akbank 39,2 lirada, Şekerbank (SKBNK) yüzde 6,5’e yakın yükselişle 4,50 lirada, İş Bankası C Grubu hisseler yüzde 6 civarı yükselişle 24,56 lirada seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.