Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tunç’tan Yüzde 50+1 Açıklaması: İhtiyaç Varsa Kaçınmayız

Yılmaz Tunç, seçimlerde 50+1 değişikliğine yönelik açıklamalarda bulundu ve sistemde revizyon ihtiyacı olması durumunda bundan kaçınmayacaklarını bildirdi. İşte detaylar;
Tunç’tan Yüzde 50+1 Açıklaması: İhtiyaç Varsa Kaçınmayız
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, basın mensuplarıyla bir araya gelerek son günlerde gündeme gelen 50+1 değişikliğine yönelik açıklamalarda bulundu. Sistemde revizyon ihtiyacı varsa bundan kaçınılmayacağını vurguladı ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden dönüş olmadığını aktardı.

Sürekli gelişim, değişim ve reform ihtiyacını kapsayan düzenlemelerle, gerek yargı reformu strateji belgesi, gerek anayasa değişiklikleriyle birlikte 21 yıldan bu yana milletin huzurunda olduklarını söyledi.

Sistemde revizyon ve reform ihtiyacıyla ilgili takdirin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin olduğunu kaydeden Tunç, yeni anayasa hedefi doğrultusunda bunların hepsinin konuşulup tartışılabileceğini savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasada yürütmenin başı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartının çoğunluk oyu şartıyla değiştirilebileceğini açıklamıştı. Mevutta 50+1 mecburiyetinin partileri yanlış yollara sevk ettiğini vurguladı.

50+1 Sistemi Nedir?

Yüzde 50+1 sistemi, geçerli oyların yüzde 50’sinden 1 oy fazlası alan adayın seçilmesi anlamına geliyor. 2007’deki referandumla birlikte kabul edilen cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi yöntemiyle uygulanmaya başlandı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.