Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tuncay Turşucu’dan Borsa Yorumu: Hedefimiz Güçlenecek

Rekordan rekora koşan Borsa İstanbul’da moraller gayet yerinde. Analist Tuncay Turşucu değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
Tuncay Turşucu’dan Borsa Yorumu: Hedefimiz Güçlenecek
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul yeni zirvelerle öne çıkmaya devam ediyor. Bayram tatili sonrasında sert yükselişlere başlayan BIST 100 endeksi, neredeyse her gün kapanış rekoru kırarak yatırımcıların yüzünü güldürüyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı borsa analisti Tuncay Turşucu, borsadaki genel durumu değerlendirdi.

Turşucu, BIST 100 endeksinin 6000 puan üzerinde kalmasının çok önemli olduğunu vurguladı ve orta vadede 7000’lere doğru olan hedefin daha da güçleneceğini belirtti.

“Bilançolar Borsanın Yakıtıdır”

Türkiye’de ikinci çeyrek bilançolarının yakın zamanda ilan edileceğini aktardı ve bilançoların borsanın en önemli yakıtı olduğunu söyledi. Uzman, “Bilançolar olmasa borsalar hiçbir şey yapamazlar” ifadelerini kullandı. Onlara bakılarak karların veya zararların artıp artmadığına bakıldığını kaydetti.

2022’nin son çeyreğinden beri özellikle mevcut yılın ilk çeyreğinde kar marjlarında çok ciddi düşüşler yaşandığını hatırlattı. Bilançoların çok önemli olacağını 9 Ağustos’ta konsolide olmayanlar için, 21 Ağustos’ta ise konsolide olanlar için son gün olduğunu duyurdu.

“Bankalar Zayıf Gelecek”

Bankaların bilançosunun 2023 ilk çeyreğe göre daha zayıf geleceğini, bunu zaten tahmin ettiklerini bildirdi. Kredi mevduat makasının artık eksilere girdiğini, ilk çeyrekten bu yana bunun olumsuz etkilerinin yaşandığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Kurumlar vergisinin sanayi şirketleri için yüzde 23’ten yüzde 25’e yükseltildiğini, bankalar için ise yüzde 30’a çıkarıldığını hatırlattı. Bu düzenlemelerin olumsuz bir etki yarattığını, sonraki süreçte bunların tüketim üzerinde ne gibi bir kısıtlayıcı veya yavaşlatıcı etkisi olup olmayacağını izleyeceklerini belirtti.

Şirketler ve Sektörler

Borsa İstanbul’da halka arz endeksinin yüzde 9,8 yükseldiğini belirtti ve Türk yatırımcıların halka arz edilen son şirketlere ilgisinin iki senedir yükseldiğini belirtti.

Çimento sektörünün iyi bir ikinci çeyrek bilanço ilan edebileceğini her fırsatta hatırlattıklarını, Oyak Çimento (OYAKC), Akçansa (AKCNS), ve Çimsa (CIMSA) ve Bursa Çimento’nun (BUCIM) önemli şirketler olduğunu paylaştı.

2023’ün başından beri ulaştırma endeksinin yüzde 50, yatırım ortaklığının yüzde 41 yükseldiğini açıkladı.

Tuncay Turşucu Gelecek Konusunda İyimser

Analist, enflasyonun daha da yükseleceğini aktardı ve ekonomide çok sert bir yavaşlama olmadığı müddetçe şirketlerdeki ciroların yüksek olacağını söyledi.

İyi maliyet yönetimi yapan şirketlerin yüksek karlılığa sahip olacağını, böylece endekste yukarı hareketlerin muhtemel olacağını ifade etti.

BIST 100 Yorumu

Borsada simetrik hedefin 6950 – 7000 puan seviyeleri olduğunun altını çizen Turşucu, 5725’in önemli bir destek olduğunu dile getirdi.

Endeksin teknik olarak iyi durumda olduğunu kaydetti ve “Endeks 5800’lere kadar düşse bile hisse senedime sahip çıkardım.” dedi.

BIST 100, saat 15:30 itibarıyla günlük yüzde 1,25 artışla 6349 puana ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.