Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketiciyi Aldatan İkinci El Araç İlanlarına Para Cezası Geliyor

Resmi Gazete’de 2. el araç satışlarıyla ilgili düzenlemenin duyurulmasının ardından Bakanlık tarafından basın açıklaması yapıldı. Para cezası geliyor.
Tüketiciyi Aldatan İkinci El Araç İlanlarına Para Cezası Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanlığı, ikinci el motorlu kara taşıtlarıyla ilgili çalışmalarına devam ediyor. Fahiş fiyatlar ve araç alım satımlarındaki sorunların önüne geçmek için adımlar atılıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında ikinci el araçların ilan yoluyla sıfır fiyatından fazla pazarlanması 1 Ocak 2024’e kadar yasaklanmıştı.

Bakanlık söz konusu karara uymayan ilan sahiplerine 300 bin lira idari para cezası uygulayacak.
Tüketiciyi Aldatan İkinci El Araç İlanlarına Para Cezası Geliyor

Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Twitter üzerinden Bakanlığın paylaştığı metinde, düzenlenmenin yayımlanmasıyla birlikte ilan sitelerinde taşıt ilan fiyatlarının sıfır atılarak girildiğinin veya güncellendiğinin tespit edildiği kaydedildi. Bu kapsamda söz konusu ilanlarla ilgili haberlerin Bakanlığa ulaştığı ifade edildi.

Gerekli Uyarılar Yapıldı

Ticaret Bakanlığı, düzenlemede açık arayarak kuralların dışında hareket eden, aldatıcı veya yanıltıcı olan veya gerçeklik taşımayan ilanların kısıtlama kapsamında değerlendirileceği, bu ilanları verenler hakkında idari para cezası uygulanabileceği vurgulandı. Konuyla ilgili ilan platformlarıyla görüşmeler yapıldığı ve gerekli uyarıların yapıldığı belirtildi.

Basın açıklamasında otomotiv sektöründe stokçuluk eylemleri ve fahiş fiyat uygulamalarıyla mücadele çerçevesinde, tüketici mağduriyetlerine sebep olan uygulamaların önüne geçmek için her türlü ilave tedbirin alınmasına devam edileceği açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu