Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketicinin Geleceğe Yönelik Beklentileri Zayıfladı

Tüketicinin geleceğe dönük beklentileri düşüş göstermesine karşın, tüketim eğilimindeki güçlü artış dikkat çekti.
Tüketicinin Geleceğe Yönelik Beklentileri Zayıfladı
HABER GİRİŞ

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Aralık sonuçları açıklandı. Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi, 2023 yılının son ayında yüzde 0,65 oranında artış göstererek 72,55’e yükseldi.

2 hafta önce açıklanan Tüketici Güven Ön Endeksi, yüzde 1,9 artışla 72,45 değerini işaret etmişti. Nihai verilere göre tüketicinin geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme olurken, tüketim eğiliminde güçlü bir artış olduğu gözlendi.

Artan fiyatlar, nefes aldırmayan enflasyon, hayat pahalılığı ve ekonomide yavaşlama eğilimi, tüketicilerin geleceğe yönelik beklentilerini olumsuz etkilemeye devam etti. Bu kapsamda Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi, Kasım ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 2,75 gerileyerek 72,63’e indi.

Buna karşın içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan tüketici eğilimi endeksi bir ayda yüzde 11,76 oranında arttı. Endeks bu artışın ardından 76,22 değerine yükseldi.

Rapora dair yapılan açıklamada, son iki aydır artan kampanyalar, artacak vergi oranları ve enflasyonist beklentilerle iç talebin yükselme eğiliminde olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 20 Aralık’ta yayımlanan rapora göre ise tüketici güven endeksi Aralık’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 2,6 artış göstererek 77,4 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.