Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Güveninde Eşik Aşılamıyor

Ekonomiye dair güveni ortaya koyan veri geldi. Mayıs ayının tüketici güven endeksi sonuçları paylaşıldı. Sonuçlar haberde;
Tüketici Güveninde Eşik Aşılamıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğinde hazırlanan tüketici güven endeksi verileri geldi. Mayıs ayında tüketici güven endeksi artışa devam etti. Ancak artışa rağmen eşik aşılamadı.

Nisan ayında 1,4 oranındaki artışla 80,5 seviyesine çıkan tüketici güven endeksi Mayıs ayında 0,1 artarak 80,51 seviyesinde gerçekleşti.

Her ay tüketicilerin güvenini araştıran ve genel ekonomiye dair durum beklentilerini ölçen tüketici güven endeksinin 100 seviyesini aşması tüketici güveninde iyimserliği, 100’ün altına inmesi ise kötümserliği ortaya koyuyor.

Tüketici Güven Endeksi Mayıs
Kaynak: TÜİK

Mayıs ayı verilerinde tüketici güven endeksindeki alt endeksler ve değişim oranları incelendiğinde; hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde Nisan’da 82,9 değerindeyken, bu ay 82,8 değerine indi.

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri 65 değerinden 65,3 değerine çıktı. Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 78,1’deyken, 78,3 değerinde kayda geçti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.