Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Mayıs Ayında Hiçbir Sektörde Güven Artışı Yok

TÜİK, sektörlerin güven durumunu ortaya koyan verisini paylaştı. Mart ve Nisan aylarında tek sektöre inen güven, Mayıs ayında genele yayılmadı.
TÜİK Açıkladı: Mayıs Ayında Hiçbir Sektörde Güven Artışı Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2024 döneminin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksleri verilerini paylaştı. Son iki ay güven endeksinde artış tek sektör ile sınırlı kalıp, genele yayılmazken Mayıs ayındaki tabloda artış görülmedi.

TÜİK verilerine göre yılın beşinci ayında güven endeksi hizmet sektöründe aynı kalırken; perakende ticaret sektöründe yüzde 3,3 , inşaat sektöründe ise yüzde 0,3 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, Nisan ayı ile karşılaştırıldığında Mayıs ayında, hizmet sektöründe 117,1 değerinde yerinde saydı. Perakende ticaret sektöründe 111,7 değerine, inşaat sektöründe 88,3 değerine geriledi.

Nisan raporunda, güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 2,8 azalarak 117,1 değerini almış; perakende ticaret sektörü yüzde 1,9 artarak 115,5 değerini, inşaat sektörü ise aynı düzeyde kalarak 88,6 değerini almıştı.

Mayıs Ayı Sektörel Güven Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Mayıs raporunun detayları ele alındığında; hizmet sektörü güven endeksinin son 3 aylık dönemde iş durumu yüzde 1,0 azalırken; gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi yüzde 1,6 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Perakende ticaret sektörü güven endeksi son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar yüzde 7,7, gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi yüzde 2,9 düştü.

İnşaat sektörü güven endeksi gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi yüzde 0,9 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.