Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı! Hizmet Üretici Enflasyonu Temmuz’da Yüzde 79,33 Arttı

TÜİK raporuna göre hizmet üretici fiyat endeksi Haziran'daki yükseliş seyrini Temmuz'da da sürdürdü. Detaylar haberde...
TÜİK Açıkladı! Hizmet Üretici Enflasyonu Temmuz’da Yüzde 79,33 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayına ilişkin hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) raporunu açıkladı. Haziran ayında yükselişe geçen H-ÜFE, Temmuz’da da bu seyrini sürdürdü.

Rapora göre H-ÜFE, yıllık bazda yüzde 79,33, aylık bazda yüzde 14,06 arttı. Bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 60,69’luk, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 81,36’lık artış gösterdi.

Haziran ayında H-ÜFE, yıllık bazda yüzde 68,9, aylık bazda yüzde 9,57 artış göstermişti.

H-ÜFE Yıllık Değişim Oranları
Kaynak: TÜİK

Söz konusu dönemde H-ÜFE’nin yıllık değişim oranlarına bakıldığında en fazla artış yüzde 103,65 ile mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerinde gerçekleşti. Sonrasında yüzde 100,71 ile konaklama ve yiyecek hizmetleri, yüzde 99,99’la idari ve destek hizmetleri, yüzde 83,62’yle bilgi ve iletişim hizmetleri geldi.

Aylık bazda yıllık değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yüzde 17,75 ile idari ve destek hizmetleri oldu. Sonrasında yüzde 15,56 ile gayrimenkul hizmetleri, yüzde 15,36’yla mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler, yüzde 14,41’le konaklama ve yiyecek hizmetleri geldi.

GCM Yatırım Banner

Sektör Bazda En Fazla Artış Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Hizmetlerinde Oldu

H-ÜFE’nin değişim oranları sektör bazında incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 154,41 ile bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetleri oldu. En az artış ise yüzde 12,49’la su yolu taşımacılığı hizmetlerinde gerçekleşti.

Aylık bazda değişim oranları incelendiğinde ise yine en fazla artış yüzde 35,25 ile bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetleri oldu.

Programcılık ve yayıncılık hizmetlerinde ise yüzde 15,71’lik azalış saptandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın