Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Üretici Enflasyonu Haziran’da Yükselişe Geçti

Yurt içinin önemli ekonomik verileri arasında yer alan hizmet üretici fiyat endeksi Haziran raporu açıklandı. TÜİK raporunun detayları haberde;
Hizmet Üretici Enflasyonu Haziran’da Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından aylık olarak yayımlanan hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) raporu açıklandı. Rapora göre Haziran 2023 döneminde H-ÜFE aylık bazda yüzde 9,57, yıllık bazda ise yüzde 68,9 oranında artış kaydetti.

Hizmet üretici fiyat endeksi Haziran’da 2022 yılının Aralık ayına kıyasla yüzde 40,88, on iki aylık ortalamaya göreyse yüzde 82,2 oranında yükseldi.

Hizmet Üretici Enflasyonu Yıllık Değişim Oranları
KAYNAK: TÜİK

TÜİK’in geçen ay açıkladığı Mayıs raporunda H-ÜFE bir önceki aya kıyasla yüzde 2,99, bir önceki yılın aynı ayına kıyaslaysa yüzde 65,47 oranında artmıştı.

Hizmet Üretici Enflasyonunda En Fazla Yıllık Artış Peyzajda Görüldü

Raporda yıllık değişimler incelendiğinde hizmet üretici enflasyonunda en yüksek artış yüzde 98,9 ile idari ve destek hizmetlerde kaydedildi.

Ulaştırma ve depolama hizmetlerinde üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 49,14, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 87,40, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 80,15, gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 61,75, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerdeyse yüzde 94,59 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Alt gruplar incelendiğinde H-ÜFE sektörlerinden yıllık en yüksek artış yüzde 130,04 ile peyzaj hizmetlerinde görüldü. Yıllık en düşük artışsa yüzde 9,27 ile su yolu taşımacılığı hizmetlerinde bildirildi.

Aylık Artışın En Fazla Yaşandığı Sektör Konaklama Hizmetleri Oldu

Mayıs ayı ile kıyaslandığında hizmet üretici enflasyonunda en yüksek artış yüzde 12,37 ile idari ve destek hizmetlerinde görüldü.

Hizmet üretici enflasyonundaki aylık artışlara bakıldığında ulaştırma ve depolama hizmetleri yüzde 10,26, konaklama ve yiyecek hizmetleri yüzde 11,36, bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 8,29, gayrimenkul hizmetleri yüzde 7,91, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler yüzde 3,02 oranında arttı.

Haziran’daki aylık değişimlerde alt sektörler incelendiğinde yüzde 28,18 ile konaklama hizmetlerinde en çok artış kaydedilirken, programcılık ve yayıncılık hizmetleri yüzde 10,64’lük düşüş bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.