Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı! H-ÜFE Nisan’da da Düşmeye Devam Etti

TÜİK Nisan ayına ilişkin Hizmet Üretici Fiyat Endeksi raporunu yayımladı. Hizmet üretici enflasyonu Nisan'da da düşmeye devam etti. Detaylar haberde...
TÜİK Açıkladı! H-ÜFE Nisan’da da Düşmeye Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün birçok önemli veri açıklandı. Bunlardan biri de hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) raporu oldu. Son iki aydır düşüş seyrini sürdüren endeks, Nisan ayında da bu seyrini devam ettirdi.

Mart ayında yıllık bazda yüzde 73,55, aylık bazda yüzde 2,30’luk artış gösteren H-ÜFE, Nisan’da yıllık bazda yüzde 71,81 aylık bazda yüzde 3,90 arttı. Buna göre Mart ayında yüzde 73,55’lik artış gösteren endeks Nisan’da yüzde 71,81’e gerilemiş oldu.

H-ÜFE, Nisan’da bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 24,84, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 87  artış gösterdi.

H-ÜFE Yıllık Değişim Oranları TÜİK
Kaynak: TÜİK

En Fazla Artış Programcılık ve Yayıncılık Hizmetlerinde Gerçekleşti

Söz konusu dönemde H-ÜFE’nin yıllık değişim oranlarına bakıldığında en fazla artış yüzde 95,58’le mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde oldu. Sonrasında yüzde 89,63 ile idari ve destek hizmetleri, yüzde 88,66 ile konaklama ve yiyecek hizmetleri, yüzde 76,76 ile gayrimenkul hizmetleri, yüzde 75,85’le bilgi ve iletişim hizmetleri, yüzde 56,90 ile ulaştırma ve depolama hizmetleri geldi.

Bunun yanında H-ÜFE’nin aylık değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yüzde 7,79 ile bilgi ve iletişim hizmetlerinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Hizmet üretici fiyat endeksinin alt sektörlerinin yıllık ve aylık değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yıllık bazda yüzde 141,17 ile, aylık bazda yüzde 21,98’le programcılık ve yayıncılık hizmetleri oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.