Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Üretici Enflasyonu Mart’ta Düşüş Seyrini Sürdürdü

TÜİK raporuna göre Şubat ayında düşüşe geçen hizmet üretici fiyat endeksi, Mart'ta bu seyrini devam ettirdi. İşte detaylar...
Hizmet Üretici Enflasyonu Mart’ta Düşüş Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün birçok önemli veri açıklandı. Bunlardan biri de hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) raporu oldu. Şubat’ta düşüşe geçen endeks Mart’ta bu seyrini devam ettirdi.

Şubat ayında aylık bazda yüzde aylık bazda ise yüzde 1,63’lük, yıllık bazda yüzde 78,86’lik artış gösteren endeks, Mart’ta yıllık bazda yüzde 73,55, aylık bazda yüzde 2,30 oranında arttı.

Ayrıca endeks bir önceki Aralık ayına göre yüzde 20,15, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 88,55 oranında artış gösterdi. H-ÜFE, Şubat’taki78,86’lık orandan, Mart’ta yüzde 73,55’e geriledi.

H-ÜFE Yıllık Değişim Oranı Mart 2023
Kaynak: TÜİK

Aylık Bazda En Fazla Artış Gayrimenkul Hizmetlerinde Oldu

Söz konusu dönemde H-ÜFE’nin yıllık değişim oranlarına bakıldığında en fazla artış yüzde 93,87 ile mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerinde gerçekleşti. Sonrasında yüzde 89,25 ile konaklama ve yiyecek hizmetleri, yüzde 85,55’le idari ve destek hizmetleri, yüzde 79,50 ile gayrimenkul hizmetleri, yüzde 72,31’le bilgi ve iletişim hizmetleri, yüzde 62,06’yla ulaştırma ve depolama hizmetleri geldi.

Bunun yanında aylık değişim oranlarını incelediğinde en fazla artış yüzde 6,47 ile gayrimenkul hizmetlerinde saptandı.

GCM Yatırım Banner

Hizmet üretici fiyat endeksinin alt sektörlerin yıllık değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yüzde 129,96 ile programcılık ve yayıncılık hizmetleri oldu. En az artış ise yüzde 15,21 ile su yolu taşımacılığı hizmetlerinde gerçekleşti.

Alt sektörlerin aylık değişim oranlarına bakıldığında en fazla artış yüzde 10,88 ile yine programcılık ve yayıncılık hizmetlerinde saptandı. Bunun aksine istihdam hizmetlerinde yüzde 2,12’lik azalış gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.