Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Enflasyon Şubat’ta Yüzde 50’yi Aştı!

Fiyatlardaki artış endişeleri artırırken daha da önem kazanan son enflasyon verileri açıklandı. Şubat’ta enflasyon ne oldu? İşte yanıtı…
TÜİK Açıkladı: Enflasyon Şubat’ta Yüzde 50’yi Aştı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ilişkin enflasyon verilerini yayımladı. Gösterge enflasyon niteliğindeki oran, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54,44 arttı. Beklenti yüzde 52,95’e yükseliş yönündeydi.

Aylık bazda ise yüzde 4,81 artış kaydetti.  Beklenti aylık artışın yüzde 3,8’e düşmesi yönündeydi. Her iki gösterge de Ocak ayındaki gibi beklentilerin üzerinde geldi.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 16,45 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 25,98 oranında arttı.

Yıllık ve Aylık TÜFE’ye Göre Ana Grupların Değişim Oranları

Yıllık ve Aylık TÜFE’ye Göre Ana Grupların Değişim Oranları
KAYNAK: TÜİK

Yıllık TÜFE’ye göre 7 ana grup daha düşük, 5 ana grup daha yüksek değişim gösterdi.

Yıllık en düşük artış yüzde 11,89 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Haberleşmeyi eğitim, giyim-ayakkabı ve sağlık izledi. Yıllık artışın yüksek olduğu ana grup ise yüzde 75,75 ile ulaştırmada oldu. Ardından ev eşyası, gıda ve alkolsüz içecekler geldi.

GCM Yatırım Banner

Aylık TÜFE’ye göre 8 ana grup daha düşük, 4 ana grup daha yüksek değişim gösterdi.

Harcama grupları itibarıyla Şubat’ta en az artış gösteren ana gruplar giyim ve ayakkabı, alkollü içecekler ve tütün ve konut oldu. Buna karşılık artışın yüksek olduğu ana gruplar gıda ve alkolsüz içecekler, ev eşyası ve sağlık oldu.

Şubat 2022’de, endekste kapsanan 409 maddeden, 53 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 24 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 332 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Özel kapsamlı TÜFE göstergesinde değişim şu şekilde gerçekleşti:

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’de Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 3,87, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,65, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,01 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 24,54 artış oldu.

Ocak’ta 19 Yılın Zirvesi Kaydedilmişti

Gösterge enflasyon niteliğindeki oran, Ocak’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48,69 ile yüzde 46,68’lik beklentileri aşmıştı.

Aylık bazda ise yüzde 11,10 seviyesinde gerçekleşti. Beklenti aylık artışın yüzde 9,8’e düşmesi yönündeydi.

TÜFE’de 2022 yılı Ocak ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,10 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 22,58 artış gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.