Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK 2023’ün Son Raporunu Paylaştı! Toplam Ciro Endeksi Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerini kapsayan toplam ciro endeksleri raporunu paylaştı. Detaylar haberde…
TÜİK 2023’ün Son Raporunu Paylaştı! Toplam Ciro Endeksi Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023’ün son ciro endeksleri raporunu paylaştı. Kasım ayında gerileyen toplam ciro endeksi, Aralık ayında yükselişe geçti.

Rapora göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi yıllık bazda yüzde 69, aylık bazda yüzde 6,6 arttı.

Kasım ayında ciro endeksi yıllık yüzde 99,7, aylık yüzde 1,6 artmıştı.

Toplam Ciro Yıllık Değişim Oranları
Kaynak: TÜİK

İnşaat Ciro Endeksinde Kayda Değer Artış Görüldü

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında Aralık ayında sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 59,4, inşaat ciro endeksi yüzde 85, ticaret ciro endeksi yüzde 72,4, hizmet ciro endeksi yüzde 66,1 arttı.

Ciro endekslerinin yıllık değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yüzde 94,7 ile idari ve destek kaleminde görüldü. Artış oranı düşük seviyede kalan yüzde 9 ile gayrimenkul kalemi oldu.

GCM Yatırım Banner

Aralık’ta aylık bazda sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 6,2, inşaat ciro endeksi yüzde 4,3, ticaret ciro endeksi yüzde 7,4, hizmet ciro endeksi yüzde 5,4 arttı.

Ciro endekslerinin aylık değişim oranları incelendiğinde en fazla artış yüzde 7,4 ile ticaret ciro endeksinde görüldü. Artış oranı düşük seviyede kalan yine yüzde 2,2 ile gayrimenkul kalemi oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.