Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi Kasım’da Gerileme Gösterdi

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerindeki ciro endeksleri açıklandı. Sektörlerin toplamının kazanç performansı Kasım’da üç haneden döndü.
Toplam Ciro Endeksi Kasım’da Gerileme Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2022 dönemine dair ciro endekslerini paylaştı. Endeks; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin toplamında yıl içerisinde gösterdiği güçlü artış eğiliminde zayıflık yaşadı.

TÜİK verilerine göre Kasım ayında tüm sektörlerin toplamında yıllık yüzde 99,7 artış kayda geçti. Ekim ayıyla karşılaştırma yapıldığında görülen artış ise yüzde 1,6 oldu.

Şubat ayından itibaren üç haneli artışlarla kayda geçen ciro endeksleri bir önceki raporda da benzer gelmiş, Ekim ayında yıllık artış yüzde 124,8, aylık artış yüzde 3,9 olarak kaydedilmişti.

TÜİK Ciro Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Yıllık En İyi Performans Hizmet Sektöründe

Sektörlerdeki yıllık artışlar incelendiğinde en iyi performans yüzde 127,2 oranıyla hizmette görüldü.

Diğer sektörlerdeki yıllık artışlar ele alındığında; sanayide yüzde 91,6, inşaatta yüzde 96,9 ve ticarette yüzde 98,1 ciro artışı yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Ciro endekslerinde yıllık değişim oranlarındaki alt gruplara bakıldığında; madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 103,5, imalatta yüzde 91,2, ulaştırma ve depolamada yüzde 142, konaklama ve yiyecekte yüzde 131,4, bilgi ve iletişimde yüzde 81,8, gayrimenkulde yüzde 155,2, idari ve destekte yüzde 117,6 artış gerçekleşti.

Aylık En İyi Performans İnşaat Sektöründe

Aylık artışlara bakıldığında ise Ekim’e kıyasla Kasım’daki en yüksek artış yüzde 2,6 oranıyla inşaatta görüldü.

Diğer sektörlerdeki aylık artışlar ele alındığında; sanayide yüzde 2,2, ticarette yüzde 1,0 ve hizmette yüzde 2,1 ciro artışı kayda geçti.

Ciro endekslerinde aylık değişim oranlarındaki alt gruplara bakıldığında; madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 1,6, imalatta yüzde 2,2, konaklama ve yiyecekte yüzde 6,4, bilgi ve iletişimde yüzde 4,4, gayrimenkulde yüzde 5,1, idari ve destekte yüzde 3,9 artış yaşandı.

Kasım’da aylık artışın görülmediği tek grup, yüzde 0,1 düşüşle ulaştırma ve depolama oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın