Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi Ekim’de Yükselişini Sürdürdü

TÜİK'in aylık olarak yayımladığı ciro endeksi raporuna göre Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 124,8 arttı. Raporun detayları haberde;
Toplam Ciro Endeksi Ekim’de Yükselişini Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına ilişkin ciro endekslerini açıkladı. Endeks sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin toplamında yıllık yüzde 124,8 artış kaydetti. Bir önceki ay ile kıyaslandığında ise yüzde 3,9 oranında yükseldi.

Toplam ciro endeksinin Ekim ayı raporunun alt detaylarına bakıldığındaysa yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 112,1, inşaat sektöründe yüzde 113,7, ticaret sektöründe yüzde 125,9, hizmet sektöründe yüzde 155,4 arttı.

Ciro Endeksleri Yıllık Değişim Oranları Ekim Ayı
KAYNAK: TÜİK

Yıllık değişimlerde alt sektörlerdeki dağlıma göre en yüksek artış yüzde 206,4 ile gayrimenkulde yaşandı. Gayrimenkulü sırasıyla ulaştırma ve depolama yüzde 183,3, idari ve destek yüzde 147, konaklama ve yiyecekte yüzde 143,9, madencilik ve taş ocakçılığı yüzde 118,7, meslekli, bilimsel ve teknikte yüzde 118, imalat yüzde 112, bilgi ve iletişim yüzde 86,4 ile takip etti.

Ticarette Toplam Ciro Endeksi Aylık Yüzde 4,3 Arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplamında ciro endeksi Ekim’de aylık olarak yüzde 3,9 arttı. Sektörlerin alt detaylarına bakıldığındaysa aylık bazda sanayi sektöründe ciro endeksi yüzde 3,5, inşaat ciro endeksi yüzde 3,9, ticaret ciro endeksi yüzde 4,3, hizmet ciro endeksi yüzde 3,1 yükseldi.

Alt sektörlerdeki aylık değişimin en çok artış kaydettiği sektör yüzde 8,1 ile konaklama ve yiyecek oldu. Sektörü takiben sırasıyla yüzde 7,1 ile idari ve destek, yüzde 6,2 ile gayrimenkul, yüzde 5,1 ile mesleki, bilimsel ve teknik, yüzde 4 ile madencilik ve taş ocakçılığı, yüzde 3,5 ile imalat, yüzde 2,3 ile bilgi ve iletişim, yüzde 0,4 ile ulaştırma ve depolamada artış oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın