Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK 2023 için Enflasyon Sepetindeki Ürünleri Güncelledi

Her yıl TÜFE’nin belirlenmesi için ürünlerin çeşitleri ve ağırlıkları revize ediliyor. TÜİK, 2023 için TÜFE sepetinin detaylarını paylaştı.
TÜİK 2023 için Enflasyon Sepetindeki Ürünleri Güncelledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her yıl derlediği, analizini yaptığı yerleşim yerlerini, iş yerlerini, endeks sepetinde yer alan ürünleri ve ağırlıklarını güncelliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ise 2019’dan bu yana perakende sektörünün ciro değerlerini kullanarak örneklem oluşturuyor. Bu kapsamda en çok satış yapan zincir ve yerel firmalardan fiyat derlemesi yapılıyor.

2023 yılında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) belirlenmesi için 81 ilin tamamı ve 228 ilçe kapsamında, 27 bin 411 iş yeri ve 5 bin 246 konuttan (kira), 404 madde, 895 madde çeşidi için her ay yaklaşık 564 bin 710 fiyat derlenecek.

Her yıl Aralık ayında yapılan revize ile ağırlığı artan mal ve hizmetler endeks sepetine dahil edilirken ağırlığı azalan ürünler ise sepetten çıkarılıyor. Bu sebeple TÜFE sepetinde yer alan ürünler her yıl farklılık gösteriyor.

TÜİK’in aktardığı bilgilere göre bu yıl sepete giren tek madde kadın tayt (penye) oldu. TÜFE sepetinden ayrılan maddeler ise kakaolu toz içecek, pamuklu kumaş, çocuk gömleği, plastik mutfak eşyaları, hastane yatak ücreti ve diğer kültürel faaliyetler oldu.

Sigara, otomobil (dizel, benzinli), uçak bileti, cep telefonu görüşme ücreti, otoban geçiş ücreti, magazin ve dergi, elektrikli süpürge, kablolu özel televizyon yayın hizmetleri, telefon yedek parçaları, diğer sağlık ürünleri, cilt ve vücut ürünleri ve balık maddeleri kapsamındaki madde çeşitleri ve ağırlıkları güncellendi.

GCM Yatırım Banner

Gıda ve alkolsüz içeceklerin ağırlığı yüzde 25,32’den yüzde 25,43’e, konutun ağırlığı yüzde 14,12’den yüzde 16,61’e yükseldi. Ulaştırmanın ağırlığı ise yüzde 16,8’den 15,08’e indi.

Sağlık, eğlence, kültür lokanta ve otellerin grup ağırlıkları yükselirken alkollü içecekler ve tütün, giyim ve ayakkabı, ev eşyası, haberleşme, eğitim, çeşitli mal ve hizmetler gibi grupların ağırlığı küçüldü. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.