Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜGİAD Başkanı Bölgesel Asgari Ücreti Gündeme Getirdi

Enflasyon karşısında cebe girmeden eriyen maaş zamlarına çözüm için bölgesel asgari ücret önerisi tekrar gündeme geldi. Detaylar haberde;
TÜGİAD Başkanı Bölgesel Asgari Ücreti Gündeme Getirdi
HABER GİRİŞ

Enflasyonun erittiği maaşlara getirilmesi gereken kesin çözüm tartışmaları sürüyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Şekib Avdagiç’in alım gücünü artırmak için geçen yıl gündeme getirdiği bölgesel asgari ücret tekrar yüksek sesle konuşmaya başlandı.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Gürkan Yıldırım, 81 ilde aynı seviyede olan asgari ücretin bölgesel olarak farklılaşması gerektiğini savundu.

Yerel Yönetimlerde Yenilikçi Sosyal Politikalar Çalıştayı’ndaki konuşmasında, “İşe ilk girişte uygulanan baz ücretin belli bir süre sonra kıdem, bölgesel ve sektörel anlamda farklılık göstermesinin doğaldır. Bu konu taraflar arasında tartışılmalıdır” diye ifadede bulundu.

Yıldırım, sanayicilerin teknik alanlarda ara eleman ihtiyacını gideremediğini de ekleyerek, nitelikli finansman ve personel sorununun sürdüğüne işaret etti.

Üniversitede verilen eğitimin teoriden öteye geçememesini eleştirerek, zorunlu staj programlarının ise kağıt üzerinde kaldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Sanayi Marmara’dan Taşınmalı

Deprem felaketinin ekonomide bıraktığı ize de değinen TÜGİAD Başkanı, beklenen Marmara depreminin olası yıkıcı sonuçlarına dikkat çekti.

Sanayi ve istihdam yoğunluğunun Marmara’ya verilmesinin büyük riskler barındırdığını belirterek, “Bu iş gücü, Türkiye gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 37,88’ini, sanayi GSYH’nin yüzde 37,58’ini ve imalat sanayi GSYH’nin yüzde 40,28’ini üretiyor. Ayrıca Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 59,01’i de yine bu bölgeden yapılmaktadır” dedi.

Hal böyle olduğundan sanayi ve istihdamın Marmara’dan uzaklaştırılması gerektiğini söyleyerek, bölgedeki üretimin Anadolu ve farklı bölgelere aktarılmasını önerdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.