Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜGEM Başkanı: Kendi Evinde Oturanların Oranı Azalıyor

Türkiye'de ev sahibi olanların azaldığını söyleyen TÜGEM Başkanı Akdoğan, konuta erişimin kolaylaşması gerektiğini söyledi.
TÜGEM Başkanı: Kendi Evinde Oturanların Oranı Azalıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’de son yıllarda inşa edilen konut sayısı artsa da, fiyatlardaki yükseliş vatandaşın ev sahibi olmasını daha zor hale getiriyor. Bu kapsamda ev sahipliği oranı hakkında konuşan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dünya Gazetesi’ne konuşan TÜGEM Başkanı Akdoğan, geçen yıl kendi evinde oturanların oranın yüzde 56,7 olduğunu söyledi. 2012 yılında her 100 kişiden yaklaşık 61 kişi ev sahibiyken, bu oranın 2022’de yaklaşık 57 olduğunu bildirdi.

Dar ve Orta Gelirlinin Konuta Erişimi Kolaylaşmalı

İnşaat maliyetlerindeki artışa değinen Akdoğan, yeni üretime erişim konut alacaklar için oldukça zorlaştığını aktardı. Bu yüzden ilk defa konut alacaklar için bir düzenleme beklediklerini dile getirdi. Dar ve orta gelirlinin konuta erişiminin kolaylaşması gerektiğini ifade etti.

Geçen ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklana 2023 ikinci çeyrek dönemine ilişkin yapı izin istatistiklerine değinen TÜGEM Başkanı Akdoğan, yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 5,7 daire sayısı yüzde 31,3 ve yüzölçümü yüzde 25,6 arttığını söyledi.

Tamamlanıp oturuma hazır hale gelen konutlarda düşüş olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.