Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜED’den Emekliye Adalet Çağrısı

TÜED Genel Başkanı Ergün bugün yaptığı açıklamada, 2024 yılında emekli aylıklarına yapılacak zam konusunda önemli çağrılarda bulundu. İşte detaylar;
TÜED’den Emekliye Adalet Çağrısı
HABER GİRİŞ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün bugün emekli aylıklarına ilişkin yazlı bir açıklama paylaştı. Ergün açıklamasında, asgari ücretin 2024 yılı için brüt 20 bin 2 lira, net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini hatırlattı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı Aralık 2023 enflasyon artışı yüzde 64,77 olarak bildirilmişti. Ergün, Aralık ayı enflasyonu doğrultusunda memur ve memur emeklisinin maaşına yüzde 49,25, işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıklarınaysa yüzde 37,57 artış yapılacağını anımsattı.

Ergün açıklamasında, “Fiyat algısının kalmadığı ortamda, TÜİK enflasyonunun piyasa gerçeklerinden daha da uzaklaşması ve yüksek yaşam maliyeti, emekliyi çok büyük yoksulluğa doğru sürüklüyor. Hükümet yetkililerinin ve parlamentonun piyasanın gerçeklikleriyle yüzleşmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Gelir Adaletsizliği Artıyor

Açıklanan enflasyon oranları ve yapılan hesaplamaların hayatın olağan akışına aykırı olduğunu savunarak, memur ve memur emeklilerine uygulanacak yüzde 49,25’lik zamla emekliler arasındaki gelir adaletsizliğinin arttığını vurguladı.

Söz konusu adaletsizliğin ortadan kaldırılmasının emeklilerin ortak beklentisi olduğunu belirterek, TÜED olarak en düşük emekli aylıklarının asgari ücrete çekilmesini istediklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bütün aylıklara seyyanen zam uygulanması gerektiğini de ileri süren Ergün, ayrıca emekli zammı uygulanmasını talep etti. Bu artışlarla Hazine’ye oluşacak yükün, emeklinin insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesinden daha önemli olmadığının altını çizdi.

Emeklisi mutlu bir toplum için kalıcı, kapsayıcı ve kalkındırıcı bir modelle geçilmesi için çağrıda bulunan Ergün, şöyle devam etti;

“Emeklinin sorunlarının gerçek çözümü intibaktır. Meclis’ten talep ve beklentimiz bir an evvel intibak sürecinin başlatılması ve gerekli yasal düzenlemenin yapılmasıdır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın