Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜED’den Bakana Ücretsiz Taşıma Uygulaması için Açık Mektup

Halk otobüslerinin ücretsiz taşıma uygulamasına son vereceği kararı sonrası TÜED Başkanı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’na mektup yazdı.
TÜED’den Bakana Ücretsiz Taşıma Uygulaması için Açık Mektup
HABER GİRİŞ

Artan akaryakıt fiyatları sonrası Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin (TÖHOB) 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz taşıma uygulamasına son verme kararının ardından Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a mektup gönderdi.

Açlık sınırının üzerine çıkamayan emekli aylıklarının durumuna dikkat çeken TÜED Başkanı Ergün, vatandaşların hak ihlaline vurgu yaptı.

Mektubunda, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların yanı sıra yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olanların şehir içinde ücretsiz seyahat hakkının kanunla düzenlendiğini söyleyerek şöyle ifadede bulundu:

“Anayasal ve yasal güvence altına alınmış bulunan ulaşım hakkının sürdürüldüğü dönem içerisinde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın maddi ve manevi desteği takdire şayan olmuştur. Bugün gelinen noktada ise bu güzel hizmetin toplu taşıma hizmeti gören bazı özel halk otobüsü sahiplerince sekteye uğratılmak istendiği açıkça görülmektedir. Anayasaya ve yasal düzenlemeye aykırı olan bu girişimler sonucunda bazı illerimizde tatsız hadiselerin yaşandığı emeklilerimiz ve yaşlılarımız tarafından kuruluşumuza da iletilmiştir.”


Emekli ve yaşlıların yasal haklarının ihlal edildiği karar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’ndan açıklama beklediklerini söyleyen Ergün, “Gerekli tedbirlerin bir an önce alınarak, yasal hakların; şahıs, grup ya da zümrelerin inisiyatiflerine bırakılamayacağının topluma ilk ağızdan anlatılmasını temenni ederiz” diye ekledi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.