Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mansur Yavaş Duyurdu: Ücretiz Toplu Taşıma Devam Edecek

TÖHOB’un ücretsiz taşıma uygulamasına bugünden itibaren son verme kararına karşı gelen Mansur Yavaş, Ankara’da indirimli ve ücretsiz taşımanın devam edeceğini duyurdu.
Mansur Yavaş Duyurdu: Ücretiz Toplu Taşıma Devam Edecek
HABER GİRİŞ

Artan akaryakıt fiyatları şehirlerdeki halk otobüslerinin 65 yaş üstü vatandaşlar için uyguladığı ücretsiz tarifeleri gündeme getirdi. Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin (TÖHOB) ücretsiz taşıma uygulamasına son verme kararının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş konuya dahil oldu.

Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin kararının bugün yürürlüğe girmesi beklenirken Yavaş, ücretsiz toplu taşımanın devam edeceğini duyurdu.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Mansur Yavaş, artan maliyetler yüzünden Ankara Elektrik, Havagazı ve Otobüs İşletme Müessesesi Genel Müdürlüğü’nün (EGO) zararının 3 milyar liraya yaklaştığını ancak yine de belediyecilik hizmetlerinin sürmesi için mücadele verdiğini şöyle paylaştı:

“Sevgili hemşehrilerim göreve geldiğimizden beri artan maliyetlere rağmen toplu ulaşım kullananlar Belediyemizce sübvanse edilerek ucuz taşımacılık yapmaktayız. EGO’nun artan maliyetler nedeniyle sadece 2023 Eylül ayına kadar olan zararı 3 milyar TL’ye yaklaşmaktadır. Ayrıca özel taşımacılık yapan halk otobüslerine de düzenli destek olunmaktadır. Meclisteki muhalefet üyeleri Belediye Kanunu’nun 62.maddesine aykırı olarak EGO’nun tümden iflasına yönelik önerge vermişler ve tarafımdan veto edilmiştir.”

Yavaş, ücretsiz taşıma hakkında mahrum bırakılan vatandaşların belediyeye şikayette bulunmasını da söyleyerek, “Kanuna ve sözleşmeye aykırı hareket eden işleticiler trafikten men edilerek yasal işlem yapılacaktır. Bundan sonra da gelir desteği verilmeyecektir. Mevzuat gereği indirimli ve ücretsiz taşıma yapmayan otobüslerin plakalarının 153 hattından belediyemize bildirilmesi halinde gereken yapılacaktır” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.