Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TRON’dan Büyük Hamle: LTC ve DOT’u Tahtından İndirdi!

Justin Sun'ın arkasında olduğu TRON, kaotik piyasa koşullarında yeni kilometre taşları belirliyor gibi görünüyor. Detaylar haberde;
TRON’dan Büyük Hamle: LTC ve DOT’u Tahtından İndirdi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tron protokolünün yerel ana ağ kripto para birimi TRON (TRX), son dönemde piyasa değeriyle yalnızca bir değil, üç kripto para birimini geçtiği için ilgi odağı olmaya devam ediyor. Kripto varlığın fiyatı, piyasanın geneli gibi umut verici herhangi bir artış kaydetmeyi başaramasa da bu hareketlilik topluluğu heyecanlandırmaya yetmiş görünüyor.

Fiyatı bir süredir neredeyse sabit seyrederken gerçekleşen bu gelişmeye ve TRX fiyatına dair öne çıkanlar şu şekilde:

  • TRX, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük 12. kripto parası olmak için son dönemde Litecoin (LTC), Polkadot (DOT) ve Shiba Inu’yu (SHIB) tahtlarından indirdi.
  • Bu büyük gelişme, altcoinin fiyat hareketi çoğunlukla sabit kalırken gerçekleşti.
  • TRX’in fiyatı umut verici bir artış kaydetmeyi başaramasa da, geliştirme faaliyetleri gibi bazı ölçütler hafta boyunca TRON’un lehine çalıştı.
  • TRX, DOT ve LTC tüm zamanların en yüksek seviyelerinden sırasıyla yüzde 81.95, yüzde 92 ve yüzde 83.9 oranında düşmüş durumda.

TRON, 12. Sıraya Yükseldi

TRON platformunun yerel kripto para birimi görünen o ki sarsıcı ve ayıların üstünlüğüyle seyreden piyasa koşullarında kendine yeni kilometre taşları belirliyor!

CoinMarketCap’in en son verilerine göre TRX, piyasa değeri açısından SHIB’in ardından DOT ve LTC’yi de geride bırakmayı başardı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @TronixTrx

TRON Cephesinde Yaşanan Olumlu Gelişmeler

TRX’in fiyatı umut verici herhangi bir artış kaydetmeyi başaramasa da, geçen hafta bazı ölçütler TRON’un lehine çalıştı. Örneğin, TRON’un geliştirme faaliyeti, geliştiricilerin daha fazla çaba göstermesini yansıtan keskin bir artış kaydetti. TRX’in hacmi de geçen hafta yükseldi ve bu da olumlu bir işaretti.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

DeFiLlama verilerine göre, TRON ağında kilitlenen toplam değer 27 Aralık’ta hafif bir artış kaydetti. Sadece bu da değil, TRON’un toplam NFT ticaret sayısı ve USD cinsinden ticaret hacmi arttıkça TRX’in NFT ekosisteminde de büyüme kaydedildi.

Ancak TRON’un Binance fonlama oranı düşük kaldı ve bu biraz sıkıntılıydı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

TRON DAO’nun Enterprise Ethereum Alliance’a (EEA) katılmasıyla çok yakın zamanda bir başka olumlu gelişme daha yaşandı. Bunu takiben TRON DAO, Ethereum’un ticari ilerlemelerini ve benimsenme hızını artırmak için artık EEA ve üyeleriyle birlikte çalışacak.

TRON’un ekosistem geliştirme direktörü Dave Uhryniak bir röportajda, “Aralık 2022 itibarıyla, blok zincirinde 127 milyonun üzerinde kullanıcı hesabı, 4,4 milyardan fazla işlem ve 9,7 milyar doların üzerinde kilitli toplam değer (TVL) var” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, TRON’un dünyanın en hızlı büyüyen halka açık zincirlerinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @trondao

TRX ve Yakın Rakiplerinde Son Durum

TRX şu anda piyasa değeri açısından 12. sırada ve onu Polkadot ve Litecoin izliyor. Haber yazımı esnasında TRX’in mevcut piyasa değeri 5,001,919,572 dolar. 4,996,452,583 dolar piyasa değeri ile Polkadot ve 4,813,319,234 dolar piyasa değeri ile Litecoin takipteler. TRON ve Polkadot, 12. sıra için adeta kafa kafaya savaşıyor. Ancak Polkadot’un, TRON’dan pozisyonunu geri alabilmesi için piyasa değerindeki birkaç yüz bin dolarlık eksiği kapaması gerekiyor.

CoinMarketCap’ten alınan veriler, TRON’un piyasa değerinde son 24 saatte yüzde 0.87 artış olduğunu ortaya koyuyor. Bu, DOT ve LTC’nin piyasa değerlerinde yüzde 0.33 ve yüzde 1.63’lük düşüşlerle birleştiğinde, TRON’un öne çıkmasının ana nedeni olabilir.

TRON, son 24 saatte yüzde 0.88’lik bir artışla 0.0542 dolardan işlem görüyor. Polkadot yüzde 0.37 düşüşle 4.33 dolardan, Litecoin ise yüzde 1.6 değer kaybıyla 66.56 dolardan işlem görüyor. Litecoin’in işlem hacmi de son 24 saatte yüzde 21 oranında önemli ölçüde düştü.

TRX, DOT ve LTC tüm zamanların en yüksek seviyelerinden (ATH) sırasıyla yüzde 81.95, yüzde 92 ve yüzde 83.9 gibi önemli oranlarda düştü. Tüm küresel kripto para piyasası, Terra sisteminin çöküşü ve kripto para borsası FTX’in iflası dahil olmak üzere son olaylardan ciddi şekilde etkilendi.

Boğalar, Ayılara Karşı: Kim Kazanacak?

TRON’un günlük grafiğine bakıldığında, boğaların ve ayıların birbirlerine karşı avantaj elde etmeye çalıştıkları görülüyor. Üstel hareketli ortalama (EMA) şeridi, 20 günlük EMA ile 55 günlük EMA arasındaki boşluğun minimum olduğuna işaret ediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Ayrıca MACD, boğalar ve ayılar üstünlük için mücadele ederken benzer bir hikaye anlatıyor. Göreceli Güç Endeksi (RSI), nötr pozisyonuyla piyasanın iki yöne de gidebileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, Chaikin Money Flow’un (CMF) konumu nispeten yüksek ve bu, boğaların üstün gelme şansının yüksek olduğuna işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın