Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trendyol’a 61,3 Milyon TL’lik Ceza Verildi

Rekabet Kurumu'nun Türkiye'nin online alışveriş sitesi Trendyol'a yönelik başlattığı soruşturma tamamlandı. Detaylar haberde...
Trendyol’a 61,3 Milyon TL’lik Ceza Verildi
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurumu, DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş.’ye  (Trendyol) çevrim içi pazaryeri pazarındaki uygulamalarıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla soruşturma başlatmıştı. Trendyol sözlü savunmasını Temmuz ayının başında gerçekleştirmişti. Türkiye’nin ilk decacorn şirketi unvanına sahip olan Trendyol hakkında bugün karar verildi.

Rekabet Kurumu, Trendyol’a algoritmaya müdahale ederek ve pazaryerinde satış yapan üçüncü taraf satıcıların verilerini kullanarak kendi perakende faaliyetine haksız olarak avantaj sağladığı, bu eylemlerinin rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırıcı nitelikte olduğu gerekçesiyle para cezası verildiğini bildirdi.

61,3 Milyon TL Ceza Verildi

Bu kapsamda 2021 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden takdiren DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ’ye 61.342.847,73 TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Bunun yanında Trendyol’dan kendisine ait pazaryeri (www.trendyol.com) üzerinden yürüttüğü perakende faaliyetine ilişkin özel markalı ürünlerine, rakiplerine kıyasla avantaj sağlayacak nitelikte algoritma ve kodlama aracılığıyla yapılan tüm müdahalelerden kaçınarak gerekli tedbirleri almasına karar verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.