Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trendyol Sözlü Savunmasını Yaptı, Soruşturma Sürüyor

Trendyol'un sözlü savunma toplantısı Rekabet Kurumu'nda bugün yapıldı. İdari para cezası gündemde!
Trendyol Sözlü Savunmasını Yaptı, Soruşturma Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rekabet Kurumu Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ (sahibinden.com) ve DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ (Trendyol) hakkında soruşturma açmıştı. Bu soruşturmalar için sözlü savunma tarihleri ise Trendyol için 11 Temmuz, Sahibinden için 12 Temmuz olarak belirlenmişti.

Rekabet Kurumu’nda, Trendyol hakkında yürütülen soruşturmada sözlü savunma toplantısı yapıldı. Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Trendyol’un çevrim içi pazaryeri pazarındaki uygulamalarıyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddelerin ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak soruşturma açıldığını söyledi.

Sözlü savunma toplantısı yazılı savunma sürecinin tamamlanmasının ardından yapıldı.

Toplantının internetten ve kurum salonlarından izlenebildiğini söyleyen Küle, Kurumun, şirketin savunmasının ticari sır içeren kısmının gizli oturumda dinlenmesi talebinin kabul edildiğini aktardı. Gizlilik içeren bölümlerin savunmalar tamamlandıktan sonra dinleneceğini dile getirdi.

Trendyol’un çok kategorili e-pazaryeri sektöründeki hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasına yönelik olarak yürütülen ön araştırma sonucu başlatılan soruşturma kapsamında Trendyol’un faaliyetlerine ilişkin “yıkıcı fiyatlama, münhasırlık, haksız sözleşme hükümleri, rakip verilerinin kullanımı ile algoritmaya müdahale yoluyla kendi satıcılık faaliyetine avantaj sağlama ve algoritmaya müdahaleyle pazaryerindeki satıcılar arasında ayrımcılık” iddialarının incelendiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Soruşturma Heyeti Temsilcisi “İncelemeye alınan haksız sözleşme hükümleri, münhasırlık ve yıkıcı fiyatlama uygulamalarına yönelik Trendyol tarafından sunulan taahhütler Kurul’un 16 Haziran 2022 tarihli kararı ile yeterli görülerek bu konular bakımından soruşturma sürecinin sonlandırılmasına geri kalan uygulamalarına yönelik soruşturma sürecinin devamına karar verilmiştir.” dedi.

İncelemeler neticesinde Trendyol’a idari para cezası uygulanması gerektiği kanaatine varıldığını söyledi.

Trendyol: Bütün Satıcılara Eşit Mesafedeyiz

Trendyol Grup Başkanı Çağlayan Çetin savunmasında, platformda kendi markalarının çok düşük bir oranda olduğunu, pazar yerinde ülkenin her yerinden satış yapan irili ufaklı 300 bin işletmeye mal satma olanağı sağladıklarını açıkladı.

Ek olarak işletmelerin yurtdışına mal satmalarını sağlamaya çalıştıklarını söyleyen Çetin, bütün satıcılara eşit mesafede olduklarını belirtti.

Çetin, tüm uygulamaların düzgün, alınlarının ak olduğunu, sermayenin Çin’den ya da başka bir ülkeden gelmesinin önemli olmadığını ifade etti.

Kurul, 44 bin çalışanı olan Trendyol’la ilgili soruşturmaya ilişkin nihai kararını 15 gün içinde açıklayacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın