Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TPAO’dan Sakarya Gaz Sahası Açıklaması

TPAO Genel Müdürü Bilgin, Türkiye'de petrol çalışmalarına vurgu yaparak Sakarya Gaz Sahası hakkında konuştu. Detaylar haberde...
TPAO’dan Sakarya Gaz Sahası Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, 21. Uluslararası Petrol ve Doğal Gaz Kongre ve Sergisi (IPETGAS 2023) açılışında önemli konulara değinerek Sakarya Gaz Sahası’na yönelik konuştu.

TPAO Genel Müdürü Bilgin, Sakarya Gaz Sahası’nda kapasitenin giderek artırılacağını söyledi. Günlük 4 milyon metreküp gaz üretildiğini bildirdi.

Sakarya Gaz Sahası’nda planlanmış bir kapasite olduğunu ekledi. Bu kapasite ve rezervuarın gerçeklerini daha iyi anlayarak optimize ederek ileriye doğru taşıyacaklarını söyledi.

Tesisin tamamının devrede olduğunu üretimi artırarak geliştireceklerini aktardı.

Karada üretilen gazla beraber gaz üretiminin Türkiye’nin 88 yıllık tarihinde çıkmadığı bir nokta olduğu bildirildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Her gün çıtayı yükselterek devam edeceklerini belirten Bilgin, TPAO’nun bugün toplamda günde 5 milyon metreküp gaz ürettiğini vurguladı.

Türkiye’de Bir İlk Gerçekleşti

TPAO Genel Müdürü Bilgin, bu açıklamalarının yanında ilk defa Türkiye’nin yurt içi hidrokarbon üretiminin, yurt dışı üretiminin üzerine çıktığını söyledi.

Bütün üretim artışlarını aslında organik büyümeyle sağlanmış üretim büyüklükleri olduğunu kaydetti. İnorganik büyümede ise daha hedeflenen büyümeyi yakalayabilmiş olmadıklarını ekledi.

Bilgin, Türkiye’de doğal gaz ve petrol üretiminde önemli bir noktaya gelindiğini belirterek Karadeniz’de dünyanın denizlerdeki en büyük keşiflerinin gerçekleştirildiğini vurguladı.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.