Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota için Rüzgar Tersten Esti: 4 Yılın En Düşük Kârı Görüldü

Çalışanlarına kayda değer maaş zammı yapmaya hazırlanan Japon otomotiv devi, net kârında iyi haberler vermedi. Detaylar haberde…
Toyota için Rüzgar Tersten Esti: 4 Yılın En Düşük Kârı Görüldü
HABER GİRİŞ

20 yılın en yüksek maaş artışını yapmaya hazırlanan Toyota’dan kötü haber geldi. Japonya merkezli otomotiv devi, son 4 yılın en düşük kârını açıkladı. Uzun süredir çip krizi yaşayan firma, 2022 mali yılı kapsamlı bilançosunun yanı sıra 2023 için mali yıl beklentilerini paylaştı.

Firmadan yapılan duyuruda, Toyota’nın net kârında yüzde 14 oranında düşüş görüldü. 2016 verilerine göre dünyanın en büyük otomotiv şirketinin net kârı bu düşüşle 18,1 milyar dolara karşılık gelen 2,45 trilyon yene geriledi.

Net kârda görülen erimede, yüksek malzeme maliyetleri öne çıktı. İşletme kârı ise yüzde 9’luk düşüşle 20,1 milyar dolara karşılık gelen 2,73 trilyon yene kadar düştü.

Söz konusu dönemde firmanın satış gelirleri 37,1 trilyon yen (275 milyar dolar) oldu. Satış gelirlerinde, Japon yeninin döviz karşısındaki değer kaybı öne çıktı.

Araç satış rakamlarındaki artışa ek olarak yendeki değer kaybı, Toyota’nın satış gelirlerinin yükselişine ortam sağladı.

GCM Yatırım Banner

2023 Mali Yılında Kayıplar Silinebilir

2024 yılının Mart ayında sona erecek olan 2023 mali yılına ilişkin beklentilerini paylaşan firma, net kârı için artış öngördü.

Yapılan açıklamada, bu yıl net kârın yüzde 5,2’lik artışla 2,58 trilyon yene (19 milyar dolar), satış gelirlerinin yüzde 2,3’lük artışla 38 trilyon yene (281 milyar dolar) çıkması planı yapıldı.

2022 mali yılında 9,13 milyon araç üretilirken, bu yıl sayının 10,1 milyon araca çıkması hedeflendi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın