Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota 20 Yılın En Yüksek Maaş Artışını Yapmaya Hazırlanıyor

Otomotiv devi Toyota, sendika tarafından 20 yılın en yüksek maaş artışı talebini kabul etti. Detaylar haberde…
Toyota 20 Yılın En Yüksek Maaş Artışını Yapmaya Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota, işçi sendikasının 20 yılın en büyük maaş artışı ve ikramiye ödemelerine yönelik talebini kabul edeceğini bildirdi. Japonya’nın en büyük işverenlerinden biri olan Toyota, büyük şirketlerde tüm hızıyla devam eden bahar işçi görüşmelerinin öncüsü olarak uzun süredir hizmet veriyor.

Hükümet, tüketicilerin üzerindeki yükü hafifletmek için enflasyonu aşan ücret artışları ararken, birçoğunun hızlı bir şekilde sonuca varması bekleniyor. Toyota’nın yeni başkanı Koji Sato, sendikanın taleplerini tam olarak kabul etme kararının, otomotiv endüstrisinin geri kalanını takip etmeye teşvik ettiği ücret görüşmeleri için bir ölçüt oluşturduğunu söyledi.

Yirmi Yılın En Yüksek Teklifi Kabul Edildi

357.000 işçiyi temsil eden sendika federasyonu, artışın boyutunu detaylandırmasa da, hedeflediği taban ücret artışının yirmi yılın en büyüğü olduğunu bildirdi. Enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesinde seyrederken, Japonya, tüketimi canlandırmak ve ücretleri yükseltmek için her zamankinden daha fazla baskı altında.

Japonya dördüncü çeyrekte durgunluğu önledi ancak beklenenden çok daha az büyüdü. Analistler, ücret artışlarının Toyota gibi büyük firmalarla sınırlı kalacağını söylüyor. Çoğu Japon işçiyi istihdam eden küçük ve orta ölçekli şirketlerin maaş artışlarını karşılamakta zorlanacağını öne sürüyorlar.

Toyota, yapılan ilk tur müzakerelerin ardından sendika ile bir anlaşmaya varıldığını belirterek, ücret artışının yarı zamanlı çalışanlara ve kıdemli sözleşmeli işçilere de uygulanacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Sendikanın ayrıca 6.7 aylık maaş değerinde bir defaya mahsus olmak üzere ikramiye talep ettiğini ifade edildi. Ücret anlaşması, Başbakan Fumio Kishida’nın iş liderlerine ücret artışlarını hızlandırma çağrılarını artırması ve bunun fiyatlardaki hızlı artışın altında kalması durumunda stagflasyona dönüş uyarısında bulunmasıyla geldi.

Bir diğer Japon otomotiv devi Honda’nın işçi sendikası, onlarca yılın en yüksek maaş zammını talep ederken, Nissan’ın işçi sendikası aylık yüzde 3,5’lik ücret artışı talep etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.